Βαλένθια – Παναθηναϊκός 95-83: Χωρίς σκληράδα κατάρρευσε στο τέλος (videos)

2020-11-17T22:48:51+00:00 2020-11-18T03:40:55+00:00.

17/Nov/20 22:48

papapetrou_valencia

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στην Βαλένθια, όμως προδόθηκε από την άμυνα τους και οι ”Νυχτερίδες”, που ήταν ανώτερες στην τελευταία περίοδο επικράτησαν με 95-83 υποχρεώνοντας τους πράσινους στην πέμπτη τους φετινή ήττα.

Πάλεψε, προσπάθησε, είχε αμυντικά κενά, του έλειπε η σκληράδα και ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Βαλένθια.

Οι ”πράσινοι” ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 33′ όμως για 3′ δεν σκόραραν, η Βαλένθια έβαλε μεγάλα σουτ από μακριά για το επιμέρους 25-17 στην τέταρτη περίοδο και έτσι γνώρισαν την ήττα με 95-83, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ισπανοί σούταραν με 54,2% (13/24) από τα 6,75μ. με τους Πρέπελιτς-Σαν Εμετέριο να δίνουν την… θέση τους στους Χέρμανσον-Ουίλιαμς στο δεύτερο ημίχρονο για την 5η επικράτησή τους σε 8 ματς. Όσο για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, έμεινε στο 2-5 με 3 σερί ήττες.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι με τους 9 πόντους του, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έφτασε τους 5.593 σε όλες τις διοργανώσεις με την φανέλα της Βαλένθια και ανέβηκε στην 1η θέση του πίνακα των σκόρερ, ξεπερνώντας τον Ράφα Μαρτίνεθ, που είχε 5.589.

Στην συνέχεια της ”διπλής” εβδομάδας (10η αγωνιστική), η Βαλένθια υποδέχεται την Μακάμπι (20/11, 22:00), ενώ ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Μπασκόνια (19/11, 21:30).

Γιώργος Βόβορας: “Αδύναμο σημείο μας τα 19 λάθη” (video)

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Ο Ουάιτ ξεκίνησε ”καυτός” με 2/2 τρίποντα, βάζοντας τον Παναθηναϊκό σε καλό ρυθμό (4-6). Ο Πρέπελιτς ανέβασε στροφές και έβαλε σε θέση οδηγού την Βαλένθια, με τους ‘πράσινους” όμως να μην αφήνουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο -1 (22-21), η εκκίνηση όμως σε ένα τόσο απαιτητικό ματς, ήταν θετική.

Ο Μήτογλου έδωσε πολύτιμες βοήθειες, όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 26-21, με την γενικότερη λειτουργία του ”τριφυλλιού” να είναι πολύ καλή στις δύο πλευρές του παρκέ. Σαν Εμετέριο και Ουίλιαμς έδωσαν το νέο προβάδισμα της Βαλένθια (38-34), οι προσπάθειες όμως του Μήτογλου (11 πόντοι) κράτησαν τον Παναθηναϊκός μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 20′ με σκορ 45-41.

Δεν άντεξε…

foster_valencia

Ο Παναθηναϊκό βγήκε ακόμα πιο αποφασισμένος στην τρίτη περίοδο και με τους ΠαπαγιάννηΜποχωρίδη πήρε το προβάδισμα (50-52), πριν έρθει η χαλάρωση στην άμυνα, με την Βαλένθια να βάζει εύκολα καλάθια για το δικό της 60-54. Οι Ισπανοί κρατούσαν εύκολα το προβάδισμα, οι ”πράσινοι” όμως έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -4 (70-66) με πόντους του Μακ και του Νέντοβιτς.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκός να βρίσκει σκορ από τον Μπέντιλ για το 74-70 στο 32′. Οι Χέρμανσον-Ουίλιαμς έκαναν το 79-70, με την Βαλένθια να αποκτά ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά ξεπέρασε τους 10 (82-70 στο 34′), με τους ”πράσινους” να μην μπορούν να αντιδράσουν (χωρίς σκορ για 3′). Το τρίποντο έδωσε ανάσες, όχι όμως μόνο για τον Παναθηναϊκό, με το σκορ να εκτινάσσεται στο 91-78.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο σημείο αυτό, με το τελικό σκορ να απομένει. Αυτό ήταν το 95-83, με την Βαλένθια να πανηγυρίζει στο τέλος.

Πού κρίθηκε: Το 74-70 έγινε 82-70, με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς σκορ για πάνω από 3′. Τρία τρίποντα της Βαλένθια εκτίναξαν την διαφορά στους 13 (91-78) στο 37′, κάτι που τελικά στοίχισε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πρέπελιτς έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό με 18 πόντους-6 ασίστ, όπως και ο Σαν Εμετέριο με 11. Κομβικοί στο φινάλε Χέρμανσον και Ουίλιαμς με 13 και 14 αντίστοιχα, αλλά και ο Τόμπεϊ με 11.

Προσπάθησαν για τον Παναθηναϊκό -κυρίως στο πρώτο ημίχρονο- οι Μήτογλου και Παπαπέτρου, με τον πρώτο να έχει 11 πόντους-4 ριμπάουντ και τον δεύτερο 11 πόντους-9 ριμπάουντ-4 ασίστ-3 κλεψίματα. Στους 15 ο πρώτος σκόρερ Μακ, με τον Σαντ-Ρος να είναι επίσης ”διψήφιος” με 11.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83

Βαλένθια: Πρέπελιτς 18, Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ 11, Κάλινιτς 4, Ντούμπλιεβιτς 9, Βίβες 5, Σαν Εμετέριο 11, Ουίλιαμς 14, Χέρμανσον 13, Χιμένεζ

Παναθηναϊκός: Μακ 15, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3, Όγκαστ, Παπαπέτρου 11, Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5, Ουάιτ 9, Μήτογλου 11, Μπέντιλ 4, Σαντ-Ρος 11

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Στα χαμηλά ο Παναθηναϊκός, απτόητη η Μπάγερν (videos)

Παναθηναϊκός: Πληγή στο “la Fonteta” η αναλογία ασίστ/λάθη (video)

Σέλβιν Μακ: ΞΑΝΑ κορυφαίος του Παναθηναϊκού αλλά και… ηττημένος! (video)