Αρμάνι – Ερυθρός Αστέρας 79-87: Σερβικός θρίαμβος μέσα στο Μιλάνο (videos)

2020-11-18T22:43:46+00:00 2020-11-19T20:14:04+00:00.

18/Nov/20 22:43

Ο Ερυθρός Αστέρας έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που κερδίζει στην Αρμάνι στο Μιλάνο, μετά το τελικό 79-87!

Η Μιλάνο δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί την έδρα της -για πρώτη φορά φέτος- και γνώρισε την ήττα με 79-87 από τον Ερυθρό Αστέρα!

Οι Σέρβοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς και δεν έχασαν το προβάδισμα ούτε μία φορά στο δεύτερο μέρος, κάνοντας έτσι το 4-5, την ώρα που οι ηττημένοι μετρούν πλέον 3-3.

Για την 10η αγωνιστική, η Μιλάνο υποδέχεται την Ζαλγκίρις (20/11), ενώ ο Ερυθρός φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα (20/11).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση φάνηκε από την αρχή πως θα είναι ντέρμπι με τα όλα της. Η Μιλάνο ήταν ελαφρώς καλύτερη στην επίθεση με πλουραλισμό, φτάνοντας μέχρι το 23-18 της πρώτης περιόδου, όμως ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε πως δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος, ακόμα και αν είναι πίσω στο σκορ.

Και αυτό ακριβώς επιβεβαιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Σέρβοι (6/10 τρίποντα) είδαν τους Λόιντ και Ο’Μπράιαντ να βγαίνουν μπροστά και με τις πολύτιμες βοήθειες των Ρόστεστι-Τέρι, πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 44-48, την ώρα που για τους γηπεδούχους προσπάθησαν οι Πάντερ και Μίτσοφ απο μακριά.

Η συνέχεια ανάλογη και ως προς την ροή του ματς και ως προς τον πρωτοπόρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθεροί στην επίθεση και σκόραραν με σχετική ευκολία, φτάνοντας ακόμα και στο 54-60, πριν αντιδράσει η Μιλάνο με τον Μίτσοφ για το 60-62 στο 28′. Ακόμα και έτσι όμως, ο Αστέρας έμεινε μπροστά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο υπέρ του 60-66.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είδαν τους Ιταλούς να προσπερνούν σε κανένα σημείο μετά το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και λεπτό με το λεπτό ”έχτιζαν” αυτοπεποίθηση και διαφορά. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 71-83 στο 38′ με μεγάλο τρίποντο του Λόιντ και διαδοχικούς πόντους με 0-7 σερί. Η Μιλάνο αντέδρασε με 6-0 (77-83), αστόχησε όμως στο 39′ για το 80-83, ο Ουόλντεν δεν έχανε βολή και κάπως έτσι γνώρισε την ήττα με 79-87.

Πού κρίθηκε: Η Μιλάνο μείωσε σε 71-76, αλλά ακολούθησε ένα 0-7 για το 71-83 στο 38′. Μάλιστα, οι Ιταλοί ”κόλλησαν” στους 71 για 4′, με τον Αστέρα να μην χάνει βολή στο κρίσιμο σημείο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λόιντ ήταν και πάλι απολαυστικός με 17 πόντους-4 ασίστ, 11 μέτρησε ο Ο’Μπράιαντ, ενώ 9 είχε ο Ρότσεστι και 9 ο Τέρι. Στους 15 ο κομβικός στο φινάλε Ουόλντεν με τις βολές του.

Για την Μιλάνο, προσπάθησε με 13 ο Μίτσοφ, με 11 (+5 ασίστ) οι Ρόντρίγκεθ-ΛεΝτέι και με 10 οι Πάντερ-Ρολ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-48, 60-66, 79-87

Αρμάνι: Πάντερ 10, ΛεΝτέι 11, Μίτσοφ 13, Μορασκίνι, Ρολ 10, Ροντρίγκεθ 11, Ταρζέφσκι 6, Μπιλίγκα, Ντιλέινι 8, Σίλντς 6, Μπρουκς 2, Χάινς 2

Ερυθρός: Ρόστεστι 9, Ο’Μπράιαντ 11, Χολ 7, Ουόλντεν 15, Λόιντ 17, Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς, Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς 7, Τζαγκόντιτς 6, Κούζμιτς 2, Τέρι 9