Παναθηναϊκός: Με Μπασκόνια για να σπάσει το σερί των τριών ηττών

2020-11-19T08:34:52+00:00 2020-11-19T08:34:52+00:00.

19/Nov/20 08:34

EUROLEAGUE 2020 - 2021 / ЁϠ- MMԏˏՠŖœ (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Μπασκόνια (21:30, Novasports2), δύο μέρες μετά την ήττα του στη Βαλένθια και με σκοπό να σταματήσει το σερί των τριών αποτυχημένων αποτελεσμάτων που μετράει εσχάτως…

Ο Παναθηναϊκός έχει ακόμα μία δύσκολη αποστολή μέσα στη “διαβολοβδομάδα”, αυτή τη φορά στα βορειοδυτικά της Ισπανίας όπου τον περιμένει η Μπασκόνια, προερχόμενη από την εύκολη νίκη της επί της Φενέρ με 86-68.

Οι “πράσινοι” θα πρέπει να αφήσουν πίσω τους το κακό τέταρτο 10λεπτο με τη Βαλένθια που του κόστισε ακόμα μία ήττα, με αρνητικό πρόσημο την αμυντική του αδυναμία, αλλά και τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσε:

«Μέσα σε 48 ώρες καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε εκτός έδρας άλλη μια ισπανική ομάδα με μεγάλη ποιότητα. Και σε αυτό το ματς ο έλεγχος του ρυθμού θα είναι πολύ σημαντικός. Απέναντι στη Βαλένθια δεν καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό για 40 λεπτά αλλά και να περιορίσουμε τα λάθη μας. Ήταν ένα μάθημα που πρέπει να λάβουμε ώστε στο επόμενο ματς να παρουσιάσουμε καλύτερο πρόσωπο για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε και να πάρουμε τη νίκη», ”, σχολίασε ο κόουτς Βόβορας δίνοντας το στίγμα της αναμέτρησης στη Βιτόρια.

Στα θετικά σημεία για τον Παναθηναϊκό είναι ότι ενεργοποιήθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς που έπαιξε 18 λεπτά μετά τον τραυματισμό του (φάνηκε πάντως ανέτοιμος και έμεινε στους 5 πόντους), ενώ ο Σέλβιν Μακ δείχνει ασταμάτητος καθώς σε δύο παιχνίδια έχει μέσο όρο 16,5 πόντους με 10/13 εύστοχα σουτ εντός πεδιάς!

Ο Παναθηναϊκός όμως δεν δείχνει να έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, όσο στην άμυνα του που δέχτηκε 95 πόντους στη Βαλένθια και διαθέτει συνολικά τη δεύτερη χειρότερη άμυνα στη διοργάνωση. Η Μπασκόνια δεν αποτελεί φόβητρο, έχει μία νίκη παραπάνω από τον Παναθηναϊκό (2-5 με 3-4) αλλά διαθέτει παίκτες που μπορούν να κάνουν τη ζημιά όπως ο φορμαρισμένος Πιέρια Χένρι, ο Άλεκ Πίτερς και ο Λούκα Βιλντόζα.

ΑΜΥΝΑ: ΑΧΙΛΛΕΙΟΣ ΠΤΕΡΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌ