Μπασκόνια – Ζενίτ 70-77: Δεν χάνει εκτός έδρας η ομάδα του Τσάβι! (videos)

2020-11-23T21:18:37+00:00 2020-11-23T21:50:53+00:00.

23/Nov/20 21:18

Η Ζενίτ πήρε ένα μεγάλο “διπλό” απέναντι στη Μπασκόνια με 77-70, συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία στην Ευρωλίγκα και παραμένοντας αήττητη μακριά από την έδρα της. Από την άλλοι οι Βάσκοι… προσγειώθηκαν απότομα μετά την άνετη επικράτησή τους απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η Βιτόρια αποδείχθηκε… φιλόξενη για την Ζενίτ, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να επικρατεί με 77-70 και να κάνει το 4/4 εκτός έδρας στην φετινή Ευρωλίγκα!

Συνολικά η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης είναι στο 5-2 και την Πέμπτη δοκιμάζεται στο Κάουνας, με σκοπό να κάνει το 5/5 μακριά από την έδρα της. Από την άλλη η Μπασκόνια υποχώρησε στο 4-5.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 13-10. Η Μπασκόνια με ένα μικρό ξέσπασμα πήρε προβάδισμα 7 πόντων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (17-10), όμως η Ζενίτ έδωσε ηχηρή απάντηση. Οι Ρώσοι με όπλο την άμυνα πήραν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας ακόμη και στο +9 (25-34), όμως ένα τρίποντο του Ντράγκιτς διαμόρφωσε το 28-34 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι Βάσκοι πέρασαν προσωρινά μπροστά στο σκορ (42-38), ωστόσο λίγο αργότερα οι Ρώσοι κατάφεραν και πάλι να βρεθούν σε θέση οδηγού (51-56, 30′), ενώ στο τέταρτοι έφτασαν ακόμα και στο +17 (53-70), με τα πάντα να είναι τυπικά στη συνέχεια. Τελικό σκορ 70-77 και νίκη για τους Ρώσους.

Δεκάλεπτα: 13-10, 28-34, 51-56, 70-77.

Πού κρίθηκε:

Η Ζενίτ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με όπλο την άμυνά της έφτασε γρήγορα στο +17, τελειώνοντας έτσι την υπόθεση νίκη.