Αρμάνι – Άλμπα 75-55: Εύκολη νίκη ενόψει Παναθηναϊκού (videos)

2020-12-01T22:32:54+00:00 2020-12-02T00:04:22+00:00.

01/Dec/20 22:32

Η Αρμάνι είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στην Άλμπα, φτάνοντας στη νίκη με το επιβλητικό 75-55 και ετοιμάζεται πλέον με ανεβασμένη ψυχολογία για τον ματς με τον Παναθηναϊκό (3/12, 21:45).

Μόνο για 6’ μπόρεσε να κοντράρει την Αρμάνι η Άλμπα, καθώς από εκεί και πέρα οι Ιταλοί πάτησαν γκάζι και έφτασαν άνετα στη νίκη με 75-55.

Η ιταλική ομάδα , η οποία την Πέμπτη (3/12) υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, έφτασε έτσι τις 3 σερί νίκες και ανέβηκε στο 6-3, ενώ οι Βερολινέζοι υποχώρησαν στο 3-7.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Μέχρι το 6’ το ματς ήταν κλειστό (13-13), όμως από εκεί και πέρα η Αρμάνι ήταν η μόνη ομάδα στο παρκέ. Αρχικά με ένα σερί 6-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-13, ενώ στο δεύτερο εκτόξευσε την διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με την διαφορά στους 20 πόντους (42-22).

Το δεύτερο ημίχρονο από την άλλη ήταν απλά μια τυπική διαδικασία, με την ιταλική ομάδα να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να φτάνει εν τέλει στη νίκη με +20.

Πού κρίθηκε:

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κομβικό για την πορεία της αναμέτρησης, με την Αρμάνι να τρέχει επιμέρους 23-9, το οποίο ήταν αρκετό για να της δώσει προβάδισμα 20 πόντων. Από εκεί και πέρα όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους.