Ζενίτ – Φενέρ 65-73: Κι όμως είναι ακόμα εδώ (videos)

2020-12-03T19:49:56+00:00 2020-12-03T23:46:10+00:00.

03/Dec/20 19:49

Αν και πήγε να χάσει δικό της ματς, η Φενέρμπαχτσε πανηγύρισε τη νίκη μέσα στην Αγία Πετρούπολη κόντρα στην Ζενίτ με 65-73.

Η Φενέρμπαχτσε είναι εδώ!

Η τουρκική ομάδα μετρούσε 4 σερί ήττες, όμως μπόρεσε και πήρε μεγάλο ”διπλό” με αντίπαλο την Ζενίτ με σκορ 65-73!

Οι νικητές προηγήθηκαν ακόμα και με 17 (23-4), όμως η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε ένα τρομερό 18-0 στη τρίτη περίοδο και πέρασε μπροστά στο σκορ, όμως στο στα τελευταία 5′ έμεινε με μόλις 5 πόντους και δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή.

O Γιαν Βέσελι δείχνει ότι ανεβαίνει συνεχώς, την ώρα που οι Μπαρτέλ-Ντίξον έδωσαν πολύτιμες βοήθειες. Πλέον, οι Τούρκοι μετρούν 5-7, ενώ η Ζενίτ είναι στο 6-3, έχοντας μόλις 1 εντός έδρας νίκη σε 5 ματς!

Για την 13η αγωνιστική, η Ζενίτ φιλοξενείται από την Ρεάλ στη Μαδρίτη (10/12, 22:00), ενώ η Φενέρ από την Άλμπα στο Βερολίνο (10/12, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν… χλιαρά το ματς, φτάνοντας στο 11-11, πριν έρθει η ώρα της Φενέρ για να μιλήσει. Αρχικά, έκανε ένα σερί 0-8 για το 11-19 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (14-23), αφήνοντας την Ζενίτ να κυνηγάει από νωρίς.

Οι Τούρκοι συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό, με τους Βέσελι-Μπαρτέλ να είναι οι μπροστάρηδες, την ώρα που όλοι όσοι είχαν αγωνιστεί μέχρι το ημίχρονο, είχαν σκοράρει. Για τους Ρώσους, δεν ήταν αρκετές οι προσπάθειες των Πάνγκος-Γκουντάιτις, μένοντας στο -13 (32-45) στο 20′.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε καμία σχέση με τα όσα είχαμε δει. Η Ζενίτ μπήκε μέσα αποφασισμένη να ανατρέψει την κατάσταση και το κατάφερε μέσα σε 6′, για το 50-47 με σερί 18-0! Ο Τόμας συνέχισε ”καυτός” για το 53-49, με τον Βέσελι όμως να διαμορφώνει το 53-53 ενόψει των τελευταίων 10′.

Η είσοδος του Ντίξον άλλαξε το ματς, με την Φενέρ να κάνει την ανατροπή με 58-63 με 2 δικά του τρίποντα. Το επιμέρους 5-15 των φιλοξενούμενων έφερε το 63-68 στο 38′, με την Ζενίτ να μην μπορεί να σκοράρει (μόλις 5 πόντους) από το 35′ και μετά. Ο Βέσελι ευστόχησε για το 63-71 στο -48” και κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με το τελικό σκορ να είναι το 65-73.

Πού κρίθηκε: Παρά το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ 18-0 της Ζενίτ στη τρίτη περίοδο, η Φενέρ δεν σοκαρίστηκε και με δικό της 12-20 στην τέταρτη περίοδο, νίκησε πιο δύσκολα από αυτό που θα μπορούσε.

Παίκτης-κλειδί: Ο παλιός, καλός Βέσελι επέστρεψε με 17 πόντους-4 ριμπάουντ, ενώ 15 είχε ο Μπαρτέλ και 11 ο κομβικός στο τέλος Ντίξον. Για την Ζενίτ, προσπάθησαν με 16 και 10 οι Πάνγκος και Τόμας.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-45, 53-53, 65-73

Ζενίτ: Ρίβερς 2, Ζακχάροφ 1, Πάνγκος 15, Φριντζόν, Χόλινς 7, Τόμας 10, Μπάρον 7, Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 7, Πόιθρες 2, Πονίτκα 7, Γκουντάιτις 6

Φενέρ: Χάμιλτον, Μπράουν 7, Βέστερμαν 5, Μαχμούτογλου 2, Πιερ, 2 Μπαρτέλ 15, Βέσελι 17, Σιπάχι, Έντι 6, Ντίξον 11, Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 6