Βαλένθια – Άλμπα 92-100: Τρίποντη εκτέλεση μέσα στην Ισπανία (videos)

2020-12-03T22:55:27+00:00 2020-12-04T00:01:46+00:00.

03/Dec/20 22:55

Η Άλμπα έκανε σπουδαίο ματς απέναντι στην Βαλένθια και ευστοχώντας σε 17(!) τρίποντα, πέρασε από την ισπανική πόλη με 100-92.

Κάνοντας συγκλονιστική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο και με μεγάλο της όπλο τα τρίποντα, η Άλμπα πέρασε από την Βαλένθια, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 100-92.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Άλμπα ανέβηκε στο 4-7, ενώ από την άλλη η Βαλένθια υποχώρησε στο 7-4.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Άλμπα από την αρχή είχε τον έλεγχο και παρά την προσπάθεια της Βαλένθια, έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ της 21-27. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γερμανούς να φτάνουν ακόμα και στο +10 (37-47, 18’), όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τοις και μείωσαν στον πόντο με το τέλος του ημιχρόνου (50-51)

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν όμως μια άλλη ιστορία και η αντεπίθεση της Βαλένθια έπεσε στον… βούρκο. Οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με 54-51 στο 21’, όμως από εκεί και έπειτα μόνο η Άλμπα υπήρχε στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν πίσω, παίρνοντας το προβάδισμα, ενώ το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε προηγούμενους με 65-83. Στο τέλος η Βαλένθια πάλεψε να γυρίσει το ματς, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την τελική διαφορά. Έτσι η Άλμπα έφυγε με ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ διπλό από την Ισπανία, επικρατώντας με 92-100.

Δεκάλεπτα: 21-27, 50-51, 65-83, 92-100.

Πού κρίθηκε:

Εκτός από τα 17 τρίποντα με τα οποία τελείωσε το ματς η Άλμπα, κομβικό ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου οι Γερμανοί, με επιμέρους 32-15, πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και τα κράτησαν μέχρι το τέλος.