Μακάμπι: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νίκη σε ένα θρίλερ! (videos)

2020-12-04T08:28:46+00:00 2020-12-04T08:28:46+00:00.

04/Dec/20 08:28

Η Μακάμπι πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, κατακτώντας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το θετικό αποτέλεσμα σε παιχνίδι που κρίνεται στα τελευταία λεπτά.

Η ατυχία της Μακάμπι την φετινή σεζόν ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχει γνωρίσει την ήττα σε 6 παιχνίδια που κρίθηκαν στο τέλος. Παρόλα αυτά, η… κατάρα φαίνεται πως έσπασε κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Η ομάδα του Λαού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 70-69 στο 37’ απέναντι στους Σέρβους, όμως σε εκείνο το σημείο βρήκε τις λύσεις που αναζητούσε, έβαλε μεγάλα σουτ με τον Ελάιτζα Μπράιαντ και έφτασε εν τέλει σε μια υπερπολύτιμη νίκη, που την ανεβάζει στο 4-8 και της δίνει φτερά ενόψει της συνέχειας.

Παράλληλα, το εν λόγω αποτέλεσμα έδωσε τέλος στο σερί των τριών ηττών για την Μακάμπι, η οποία ξεκίνησε με το… δεξί τον μήνα Δεκέμβριο στην Ευρωλίγκα.

Η Μακάμπι μόνο μια ακόμα φορά μέσα στη σεζόν είχε φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, όταν και πέρασε από την έδρα της Χίμκι με 89-87 στην παράταση, όμως εκτός αυτού, σε ΟΛΑ τα άλλα ματς που κρίθηκαν στο τέλος, δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω, προκειμένου να φτάσει στη νίκη.

Συγκεκριμένα, οι Ισραηλινοί είχαν λυγίσει κόντρα σε Ολυμπιακό, Εφές, Μπάγερν, Βαλένθια, Αρμάνι και ΤΣΣΚΑ, όμως απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα έδειξε την απαιτούμενη αντίδραση και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Στην πολύ σημαντική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα, Ο Σκότι Ουίλμπεκιν σταμάτησε στους 24 πόντους (4/7 τρίποντα), τα 4 ριμπάουντ και τις 3 ασίστ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Χάντερ με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μπράιαντ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης:

Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 81-76: Ζορίστηκε αλλά επέστρεψε στις νίκες με Ουίλμπεκιν & Μπράιαντ! (videos)

Μακάμπι στην Ευρωλίγκα: ΔΕΝ κερδίζει “θρίλερ” φέτος με… εξαίρεση την Χίμκι! (videos)