Εφές – Μπασκόνια 59-77: Οι Βάσκοι ΔΕΝ αστειεύονται (videos)

2020-12-04T19:07:10+00:00 2020-12-04T21:07:03+00:00.

04/Dec/20 19:07

Η Μπασκόνια έκανε τα πάντα σωστά απέναντι σε μία κάκιστη Εφές και πήρε μία τεράστια νίκη στην Τουρκία με 59-77!

Τέταρτη σερί νίκη και συνεχίζει η Μπασκόνια!

Οι Βάσκοι έκαναν ακόμα ένα ολοκληρωτικό ματς και νίκησαν με το εντυπωσιακό 59-77 την Εφές στην Τουρκία, για να φτάσουν στο 6-5. Όσο για τους Τούρκους, έχουν το ίδιο ρεκόρ, ενώ πλέον έχουν μόλις μία επικράτηση σε 5 εντός έδρας αναμετρήσεις!

Όλα τα λεφτά ο ανεβασμένος το τελευταίο διάστημα Πίτερς, σταθερά πολύ καλός ο Χένρι, έκαναν ”ζημιά” οι Φολ-Τζεκίρι, με το δίδυμο Λάρκιν-Μίτσιτς να μένει χαμηλά. Όλα αυτά την ώρα που οι γηπεδούχοι -χωρίς ”διψήφιο” παίκτη- είχαν μόλις 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, δεχόμενοι 35!

Αταμάν: Τάιμ άουτ δίχως λέξη και με βλέμμα στα… χαμένα! (video)

Για την 13η αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από την Βαλένθια (10/12, 22:00), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Μακάμπι (10/12, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

H εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με 11-5, πριν έρθει η αντίδραση της Μπασκόνια με τους Γκιεντράιτις-Πίτερς για το 18-17. Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (20-17).

Οι Βάσκοι έπρεπε να περιμένουν 15:30′ για να προηγηθούν. Φολ και Τζεκίρι έκαναν ζημιά στην άμυνα της Εφές για το 30-34, για ένα σερί 0-8. Η Μπασκόνια είχε πια το πάνω χέρι, περιορίζοντας σημαντικά τους Λάρκιν-Μίτσιτς (6+2 πόντοι), για το δικό της +5 (37-42) στο ημίχρονο.

Η Μπασκόνια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 3 τρίποντα (2 ο Πολονάρα) πήγε στο 39-51, με τον Σίμον να περνάει εκτός με μυϊκό τραυματισμό. Την ίδια ώρα, η Εφές μείωσε κάτω από τους 10 με συνεχόμενους πόντους του Ντάνστον, οι φιλοξενούμενοι όμως έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι για το 50-63.

Όλα τελείωσαν στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν η Μπασκόνια έκανε το 50-72 με σερί 0-9 και την Εφές να μην βρίσκει με τίποτα σκορ για σχεδόν 5′. Η αναμέτρηση είχε κριθεί και το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ, το οποίο και διαμορφώθηκε στο 59-77, δίνοντας μία τεράστια νίκη στην Μπασκόνια.

Πού κρίθηκε: Το 0-9 της Μπασκόνια από το 30′ μέχρι το 35′ ήταν αρκετό για να πάει στο +22 (50-72) και από εκεί στη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πίτερς τιμώτησε την πρώην ομάδα του με 18 πόντους-7 ριμπάουντ, ενώ κομβικοί ήταν και οι Φολ με 12-4, Πολονάρα με 12-6. Χένρι με 11 πόντους-5 ασίστ και Τζεκίρι με 8 και 8 ριμπάουντ.

Για την Εφές που κανείς δεν ήταν ”διψήφιος”, 8 είχε ο Λάρκιν (2/11 σουτ, 5 ασίστ), με τον Μίτσιτς να μένει στους 4 (3 ασίστ) και τους Μοερμάν-Σανλί στους 7.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-42, 50-63, 59-77

Εφές: Λάρκιν 8, Μπομπουά 4, Σίνγκλετον 5, Μπαλμπάι 5, Γκαζί 2, Σανλί 7, Μοερμάν 7, Τουντσέρ 3, Μίτσιτς 4, Άντερσον 4, Ντάντστον 5, Σίμον 5

Μπασκόνια: Ραϊέστε, Τζεκίρι 8, Χένρι 11, Σεντεκέρσκις 4, Ντιόπ, Φολ 12, Πίτερς 18, Ντράγκιτς 4, Γκιεντράιτις 7, Πολονάρα 12, Κούρουκς 1