To “deja vu” του Πρίντεζη: For the WIN, όπως και το 2017! (videos)

2020-12-11T00:01:08+00:00 2020-12-11T13:45:20+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

11/Dec/20 00:01

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν και πάλι ο ”άνθρωπος της τελευταίας στιγμής” για τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι. Τι εννοούμε; Δείτε και θα καταλάβετε!

Tου Σταύρου Μπαρμπαρούσηinfo@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα με 79-81. Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 16 (30-14), έκανε την αντεπίθεσή του και στο τέλος ”έκλεψε” τη νίκη.

Και λέμε ”έκλεψε” γιατί το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι νικητές είχαν 7” για να σκοράρουν (79-79) και ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το τέλειο. Όχι μόνο μπήκε στη ρακέτα και έκανε το 79-81, αλλά πήρε και το φάουλ!

Με αυτόν τον τρόπο, οι Πειραιώτες νίκησαν εκτός έδρας τον Αστέρα μετά τις 22/3/17. Τότε, οι δύο ομάδες είχαν λύσει τις διαφορές τους στην παράταση (64-66), με τον ”Πρι” να είναι και πάλι αυτός που έβαλε το game winner!

Τότε, έγινε με το αγαπημένο του ”πεταχτάρι”, όμως το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, σε ένα σπάνιο μπασκετικό ”deja vu”, με… ευτυχή κατάληξη για τον Ολυμπιακό!

Όσο για την τελευταία φάση, παραδέχθηκε μετά τον αγώνα ότι… ήταν απλά ένα σουτ!

”Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί είχαμε το ματς με την Μπάρτσα. Ο Ερυθρός είναι μια σκληρή ομάδα ομάδα με χημεία και ήταν πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Παίξαμε με κίνηση, βάλαμε σουτ και παίξαμε σαν ομάδα. Στην τελευταία φάση δεν σκεφτόμουν. Είναι απλά ένα σουτ. Ο κόουτς με εμπιστεύτηκε να πάρω την ευθύνη ή να βρω τον ελεύθερο συμπαίκτη”.

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 79-81: Θρίλερ από τα λίγα, καθάρισε ο Πρίντεζης! (videos)

Σπανούλης: Πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Πρωταθλητριών – Ευρωλίγκας! (videos)

Ολυμπιακός: “Άλωσε” το Βελιγράδι μετά από 1.359 ημέρες! (videos)

Λαρεντζάκης: Ο… πιστός στρατιώτης του Ολυμπιακού που “πυρπόλησε” το Βελιγράδι (video)

Σπανούλης: “Το μπάσκετ είναι η ζωή μου, υπάρχουν μέρες που δεν μπορώ να κοιμηθώ”

Μπαρτζώκας: “Υπερήφανος για τον Σπανούλη – Κάναμε καλή δουλειά αυτή την εβδομάδα”

Σλούκας: “Είμαι περήφανος για τον Σπανούλη” (video)