Άλμπα – Φενέρ 89-63: Οι Γερμανοί ΠΑΝΤΟΥ, οι Τούρκοι ΠΟΥΘΕΝΑ (video)

2020-12-10T21:41:52+00:00 2020-12-10T22:49:54+00:00.

10/Dec/20 21:41

Η Άλμπα ΔΙΕΛΥΣΕ την Φενέρ στο Βερολίνο, με την γερμανική ομάδα να παίρνει τη νίκη με το επιβλητικό 89-63 και να βυθίζει ακόμα περισσότερο την ομάδα του Κοκόσκοφ.

Κυριολεκτικά πάρτι έκανε η Άλμπα απέναντι στην Φενέρ, με την ομάδα του κόουτς Ρενέσες να ΔΙΑΛΥΕΙ εκείνη του Κοκόσκοφ, επικρατώντας με το επιβλητικό 89-63.

Από την αρχή μέχρι το τέλος, η Άλμπα ήταν η μόνη ομάδα στο παρκέ, με την Φενέρ να είναι απλός παρατηρητής των όσων έκαναν οι αντίπαλοί της στο παρκέ. Η διαφορά έφτασε στους 30 και θα μπορούσε να πάει ακόμα πιο ψηλά, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, χωρίς βέβαια αυτό να έχει μεγάλη επίπτωση στην τελική διαφορά, η οποία ήταν 26 πόντοι.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Άλμπα ανέβηκε στο 5-7, ενώ η Φενέρ υποχώρησε στο 5-8. Για την ομάδα της Πόλης αυτή ήταν η 5η της ήττα σε 6 αγώνες, νούμερο που δείχνει πως υπάρχει… θέμα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολλή ενέργεια και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε λάθη αλλά και κακές επιλογές. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 23-16, ενώ στο δεύτερο η διαφορά εκτοξεύτηκε, χάρη στο ισοπεδωτικό μπάσκετ των γηπεδούχων, που είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 44-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα παρέμεινε η ίδια. Η Άλμπα φαινόταν να κάνει ό, τι θέλει στο γήπεδο, με την διαφορά να ανεβαίνει όλο και περισσότερο. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +29 με 70-41, ενώ η διαφορά ανέβηκε και στους 30. Στο τέλος η ταχύτητα έπεσε και έτσι η τελική διαφορά μειώθηκε στους 26 (89-63).

Τα δεκάλεπτα:23-16, 44-27, 70-41, 89-63.

Πού κρίθηκε:

Η Άλμπα ήταν καλύτερη ΣΕ ΟΛΑ! Είχε περισσότερα ριμπάουντ (32-26), περισσότερες ασίστ (28-16), λιγότερα λάθη (12-20) και γενικότερα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ.