Μπαρτσελόνα-Αρμάνι 87-71: Απίστευτο 21-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο έδωσε τη νίκη στους “μπλαουγκράνα”

2020-12-11T22:59:47+00:00 2020-12-12T07:39:32+00:00.

11/Dec/20 22:59

Η Μπαρτσελόνα βρισκόταν για 35 λεπτά στα σκοινιά, αλλά ένα απίστευτο σερί 21-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο, της χάρισε μία – τελικά- πανεύκολη νίκη με 87-71 κρατώντας την πρώτη θέση στη βαθμολογία μαζί με την ΤΣΣΚΑ!

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε χαμένη μέσα στο παιχνίδι ως το 35′, διάστημα στο οποίο ο πρώην παίκτης της, Μάλκομ Ντιλέινι, έφερνε την Αρμάνι μπροστά με το καλύτερο φετινό του παιχνίδι.

Μέχρι εκείνο το λεπτό η ιταλική ομάδα- αν και χωρίς τον Ροντρίγκεθ- έδειχνε ικανή για ένα μεγάλο διπλό, αλλά ο Καλάθης με την τριάδα Μίροτιτς, Ντέιβις και Χίγκινς, έφεραν τα πάνω κάτω, διαλύοντας τους φιλοξενούμενους που έδειχναν αποκαμωμένοι και ανίκανοι να σταματήσουν τη “λάβα” που ξεχύθηκε από το “ηφαίστειο” της ομάδας του Σάρας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μπαρτσελόνα θύμισε στην αρχή την ομάδα που είχαμε μάθει στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές, με στιβαρή άμυνα και πολλές λύσεις στην επίθεση κι αν δεν ήταν ο Κάιλ Χάινς με οκτώ πόντους στο ενεργητικό του, τότε το 23-15 θα ήταν πολύ πιο ευρύ.
Όλα αυτά ως το 10′. Από εκεί και πέρα υπήρχε στο γήπεδο μόνο η Αρμάνι κι ο… Ντιλέινι. Ο πρώην “μπλαουγκράνα” είχε 13 πόντους και τέσσερις ασίστ στο ημίχρονο και εκεί που η ιταλική ομάδα βρέθηκε ακόμα και στο -10 (19-9), έκλεισε το 20λεπτο στο +4 με τρίποντο του Μίτσοβ στην εκπνοή (39-43)!

Η ισορροπία για την Μπάρτσα ήρθε όταν δίπλα στον Ντέιβις (11π.), ήρθε να προστεθεί ο Μίροτιτς (13π.) και ο Χίγκινς (10), ενώ ο Νικ Καλάθης ήταν άποντος αλλά είχε μοιράσει εννιά ασίστ.. Προβάδισμα πάντως δεν πήρε ως το τέλος του 30λεπτου, παρά μόνο μία φορά, καθώς η Αρμάνι το κράτησε με νύχια και με δόντια, παρά την απουσία του Ροντρίγκεθ και την ανυπαρξία στο παρκέ του ΛεΝτέι (άποντος) και του Ντατόμε (2π.).

Όσο και να πάσαρε όμως ο Καλάθης (11) και να σκόραραν οι Μίροτιτς-Ντέιβις (15+13), η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ντιλέινι που με 21 πόντους (4/7τριπ., 7/7βολ.) είχε ήδη season high (17 από την πρεμιέρα) και έδωσε προβάδισμα με 69-64 στην Αρμάνι στο 35′!

Εκεί όμως γύρισαν όλα! Ο Καλάθης γύρισε στο παρκέ, έσπασε το ρεκόρ στις ασίστ στην ιστορία της ομάδας του κι η Μπαρτσελόνα απάντησε με ένα απίστευτο σερί 21-0 σε λιγότερο από πέντε λεπτά, κερδίζοντας το παιχνίδι χωρίς καν να απειληθεί και χωρίς… καν να μπορεί να το φανταστεί κανείς ως το 35ο λεπτό!

Ο Χίγκινς πέτυχε δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα, ο Ντέιβις με τον Μίροτιτς (21+19) συνέχισαν το έργο τους και ο Νικ Καλάθης τέλειωσε το ματς με 14 ασίστ και πέντε πόντους που πέτυχε μέσα σε αυτό το επικό “comeback”!

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παίκτης-κλειδί:

Ο Νικ Καλάθης μπορεί να μη σκόραρε πολύ, αλλά έβαλε και τους πέντε πόντους του στο σερί της Μπαρτσελόνα και στο ίδιο διάστημα μοίρασε τρεις ασίστ. Ντέιβις, Μίροτιτς και Χίγκινς ήταν ασταμάτητοι …

Που κρίθηκε:

Δεν χρειάζεται μεγάλη ανάλυση: από το 64-69 περίπου στο 35′, η Μπαρτσελόνα το… τερμάτισε με ένα 21-0 και 23-2 στα τελευταία πέντε λεπτά, διαλύοντας την αντίσταση της Αρμάνι που πίστευε στη νίκη για… λιγότερο από τον απαιτούμενο χρόνο.

Δεκάλεπτα: 23-15, 16-28, 21-18, 27-10

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Λάτισεβς, Πέτεκ

* 8-10 εβδομάδες θα χάσει ο Βίκτορ Κλαβέρ καθώς υποβλήθηκε σε επέμβαση στο δεξί του πέλμα και χάνει σχεδόν ολόκληρη την κανονική περίοδο.