Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 92-73: Πάρτι στο Κάουνας με ΒΡΟΧΗ τριπόντων! (videos)

2020-12-15T20:57:26+00:00 2020-12-15T23:38:58+00:00.

15/Dec/20 20:57

Η Ζαλγκίρις ΕΚΤΕΛΕΣΕ την Μπασκόνια από τα 6,75, παίρνοντας άνετα τη νίκη με 92-73 στο Κάουνας.

Κάνοντας σπουδαία δουλειά, κυρίως στην επίθεση, η Ζαλγκίρις πήρε με άνεση τη νίκη απέναντι στην Μπασκόνια, επικρατώντας με το επιβλητικό 92-73. Μάλιστα με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Σίλερ έσπασε την αρνητική παράδοση, επικρατώντας για πρώτη φορά της Μπασκόνια στο Κάουνας μετά από 4 χρόνια!

Οι Λιθουανοί είχαν 18/26 τρίποντα, με την Μπασκόνια να μην μπορεί να περιορίσει τους γηπεδούχους, που το έβλεπαν ΒΑΡΕΛΙ. Με αυτό το αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις ανέβηκε στο 7-7, ενώ οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 6-7.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις να παίρνει βραχύ προβάδισμα και να κλείνει προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 25-22. Η Μπασκόνια μείωσε σε 30-27 με τον Βιλντόζα, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ, με τον Ουόλκαπ να κάνει το 39-29 για την ομάδα του και να ανεβάζει την διαφορά στους 10 (16′). Η διαφορά μειώθηκε για λίγο (39-33), όμως οι Γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου, φτάνοντας στο +11 (44-33). Εν τέλει το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 44-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Μιλάκνις έκανε το 47-36 21′, με την Ζαλγκίρις να πατάει πλέον γερά το πόδι στο γκάζι. Η τρίτη περίοδος τελείωσε στο 68-47, με το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα. Τελικό σκορ 92-73 και νίκη για την Ζαλγκίρις.

Δεκάλεπτα: 25-22, 44-36, 68-47, 92-73.