Ζενίτ – Μπάγερν 79-75: Ανατροπή από το -13 και νίκη (videos)

2020-12-16T18:46:36+00:00 2020-12-16T20:58:09+00:00.

16/Dec/20 18:46

Η Μπάγερν είχε συνεχώς το προβάδισμα στην Αγία Πετρούπολη, όμως στο τέλος… ξέχασε να σκοράρει και η Ζενίτ πήρε την νίκη με 79-75.

Η Ζενίτ έκανε μία ανατροπή από το -13 και πήρε μία σημαντική εντός έδρας νίκη κόντρα στην Μπάγερν με 79-75, με τους Γερμανούς να μην μπορούν στα τελευταία 2′ να σκοράρουν, βλέποντας τους Ρώσους να σκοράρουν 7 πόντους σε εκείνο το διάστημα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Πασκουάλ ανέβηκε στο 8-4, με εκείνη του Τρινκιέρι να μένει στο 9-5.

Για την 15η αγωνιστική, η Ζενίτ φιλοξενείται από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (18/12, 19:00), ενώ η Μπάγερν υποδέχεται την Μπασκόνια (18/12, 20:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μπάγερν ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και έφτασε γρήγορα στο 6-12 με τον Σίλεϊ να είναι μπροστάρης. Η Ζενίτ αντέδρασε και σταδιακά έφτασε μέχρι το 14-14 με τον Ρίβερς, πριν έρθει το 0-6 των Βαυαρών με τον Ρέινολντς για το 14-20 του δεκαλέπτου.

Οι Γερμανοί πάτησαν το γκάζι στην δεύτερη περίοδο και με τους Ζίπσερ-Μπόλντγουϊν ξέφυγαν στο σκορ, αλλά όχι αρκετά χάρη στον Γκουντάιτις με 23-32, με το ημίχρονο παρόλα αυτά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα διαφοράς, όπως ”μαρτυρά” και το 35-43.

Οι Βαυαροί συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Με επιμέρους 4-8, έφτασαν στο 39-52, με τον Μπάρον όμως να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης για τους Ρώσους. Το 46-57 έγινε 56-60 στο τέλος των 30′, με τον Χόλινς να βάζει ένα τρομερό τρίποντο στην λήξη από το κέντρο!

Η αντεπίθεση είχε ευτυχή κατάληξη για τους γηπεδούχους, καθώς όχι μόνο μείωσαν, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο καλύτερο σημείο. Από το 59-64, η Ζενίτ έφτασε στο 79-75, με τον Μπάρον να ισοφαρίζει σε 75-75 στο -1:40′ και να τους καθοριστικούς Τόμας και Πόιθρες να σκοράρουν στο -36” για το +4, που ήταν και η τελική διαφορά (79-75).

Πού κρίθηκε: Η Ζενίτ ισοφάρισε σε 75-75 στο -1:40′ και όχι μόνο δεν δέχθηκε πόντους, αλλά σκόραρε και 4 πόντους για το τελικό σκορ, με την Μπάγερν να μην βρίσκει σκορ στα τελευταία 2′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπάρον ήταν όλα τα λεφτά με 20 πόντους, ενώ 13 και 12 είχαν οι Τόμας και Γκουντάιτις αντίστοιχα. Για την Μπάγερν, προσπάθησε με 13 ο Ρέινολντς και με 12 οι Μπόλντγουϊν-Σίλεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 35-43, 56-60, 79-75

Ζενίτ: Ρίβερς 3, Ζακχάροφ, Πάνγκος 7, Φριντζόν, Χόλινς 9, Τόμας 13, Μπάρον 20, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 7, Πονίτκα 6, Γκουντάιτις 12

Μπάγερν: Ουέιλερ-Μπαμπ 3, Μπόλντγουϊν 12, Σίλεϊ 12, Ρέινολντς 13, Φλακαντόρι, Ντέντοβιτς 8, Αμάιζε, Ζίπσερ 10, Τζόνσον 6, Σίσκο 7, Ραντόσεβιτς 4, Γκραντ