Μπαρτσελόνα – Χίμκι 87-74: Άνετη νίκη με… μαέστρο Καλάθη (videos)

2020-12-16T20:54:00+00:00 2020-12-16T22:55:09+00:00.

16/Dec/20 20:54

Η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο έργο απέναντι στην Χίμκι, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να παίρνει τη νίκη με 87-74.

Με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει ασίστ χωρίς σταματημό (12), για ακόμα ένα ματς, η Μπαρτσελόνα πήρε άνετα τη νίκη κόντρα στη Χίμκι με 87-74.

Έτσι οι Καταλανοί παρέμειναν στην κορυφή – μαζί με την ΤΣΣΚΑ – έχοντας ρεκόρ 11-3, ενώ από την άλλη η κατηφόρα της Χίμκι δεν έχει σταματημό, με τους Ρώσους να υποχωρούν στο 2-12.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Μπαρτσελόνα, με τον Μίροτιτς να αρχίζει από νωρίς να κάνει τα… δικά του, πήρε το πάνω χέρι, με την Χίμκι να μην έχει αντίδοτο για τον σταρ των Καταλανών. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 32-25.

Η Χίμκι μείωσε στους 2 με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (34-32, 12’) και κρατήθηκαν κοντά μέχρι το 18’ (44-41), όμως ένα 7-0 ήταν αρκετό για τους Καταλανούς, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 51-41.

Η διαφορά παρέμεινε ψηλά, με την Μπαρτσελόνα να μην έχει πρόβλημα, παρά την προσπάθεια της Χίμκι να επιστρέψει. Ο Μίροτιτς συνέχισε να έχει κάνει ό,τι θέλει την αντίπαλη άμυνα και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Καταλανούς μπροστά με 69-53.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Μπαρτσελόνα να έχει χαλαρά το προβάδισμα και τη Χίμκι να έχει αποδεχθεί την ήττα της. Έτσι το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 87-74.

Πού κρίθηκε:

Η Μπαρτσελόνα είχε εξαιρετική στατιστική, μοιράζοντας – Λόγω Καλάθη – τις ασίστ με το τσουβάλι (26), ενώ σούταρε με 50% από το δίποντο και 66% από το τρίποντο.

Παίκτης κλειδί:

Ο απόλυτος εγκέφαλος της Μπαρτσελόνα ήταν ο Καλάθης. Ο διεθνής γκαρντ είχε 12 ασίστ, όντας κομβικός, παρότι είχε μόλις ένα πόντο. Από εκεί και πέρα, μεγάλο ματς έκαναν οι Μίροτιτς με 24 πόντους και Χίγκινς με 20. Για τη Χίμκι ο Σβεντ είχε 22 πόντους με 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 32-25, 51-41, 69-53, 87-74,