Παναθηναϊκός – Άλμπα 92-69: Καταιγιστικός και με ολοκληρωτικό μπάσκετ στραγγάλισε τους Γερμανούς! (videos)

2020-12-17T21:43:13+00:00 2020-12-17T23:34:39+00:00.

17/Dec/20 21:43

EUROLEAGUE 2020-2021 / ÐÁÏ - ÁËÌÐÁ ÂÅÑÏËÉÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός ήταν αποδοτικός σε άμυνα και επίθεση, ”εξαφάνισε” στο τέλος την Άλμπα και πήρε την νίκη στο ΟΑΚΑ με 92-69!

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός!

Οι ”πράσινοι” τα πήγαν εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση κόντρα στην Άλμπα με σκορ 92-69, για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η άμυνα ήταν το βασικότερο ”κλειδί” για το θετικό αποτέλεσμα (δεν σκόραρε στα 4 τελευταία λεπτά η Άλμπα), με τον Νέντοβιτς να ξεμπλοκάρει την επίθεση στην τρίτη περίοδο και τον Παπαπέτρου να είναι συνολικά ο κορυφαίος, με δύο τεράστια τρίποντα, που ουσιαστικά έφεραν την επικράτηση, μαζί με το 16-0 στο τέλος.

Σημαντικές βοήθειες και από τον Κασελάκη, που βγήκε μπροστά σε πολλές φάσεις, ενώ το ”λιθαράκι” τους πρόσθεσαν και οι Παπαγιάννης, Σαντ-Ρος και Ουάιτ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Βόβορα ανέβηκε στο 5-9, με τους Γερμανούς να μένουν στο 6-8, μετά από 4 συνεχόμενες νίκες. Για την 16η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Μακάμπι (22/12, 21:15), ενώ η Άλμπα από την Ρεάλ Μαδρίτης (22/12, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και έφτασε στο 14-6 (σερί 9-0) με τον Παπαπέτρου να σκοράρει και να δημιουργεί και τον Παπαγιάννη να τον ακολουθεί. Η Άλμπα μείωσε με 19-18 (επιμέρους 2-10) μέσα από προσωπικές προσπάθειες, με 2 τρίποντα από Παπαπέτρου-Ουάιτ να κάνουν το 25-18.

To 6-0 έγινε 10-0 (29-18), πριν έρθει ακόμα ένα σερί, αυτή τη φορά από την γερμανική ομάδα με 2-11 για το 31-29 στο 15′. Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν σκούρα στην άμυνα (4′ χωρίς σκορ), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει 8 πόντους (6/6 βολές), παρά την αστοχία από τα 6.75μ. (0/4 ο Νέντοβιτς), για το 39-32 του ημιχρόνου.

Είχε Νέντοβιτς και Παπαπέτρου

Το ματς των… σερί συνεχίστηκε με το 9-3 (48-35) για την μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού. Αυτή έμελλε να μεγαλώσει στην συνέχεια με τον Νέντοβιτς να… ενεργοποιείται για το 66-51 με 3/3 τρίποντα ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε και ο Κασελάκης, την ώρα που ο Σαντ-Ρος αποχώρησε τραυματίας πριν επιστρέψει αργότερα (66-52 στο 30′.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει μία σημαντική διαφορά και το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να την διατηρήσει. Η Άλμπα έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε δύο φορές στους 7 (76-69 στο 36′), με τον Παπαπέτρου να βάζει μεγάλα τρίποντα για το 83-69 και την Άλμπα να μην σκοράρει μετά το 36′. Με 1:16′ να απομένουν και την διαφορά στους 18 (87-69), το ματς είχε κριθεί με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 92-69.

Πού κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο, όταν ο Νέντοβιτς (του 0/4 μέχρι τότε) έβαλε 3 σερί τρίποντα, για το 66-51. Εξίσου σημαντικά και τα τρίποντα του Παπαπέτρου στο 77-69 για το 83-69, με το σερί σε εκείνο το σημείο να φτάνει το 16-0 (από 76-69 σε 92-69).

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς ήταν κομβικός με 9 πόντους στη τρίτη περίοδο και συνολικά 13, την διαφορά έκανε όμως ο MVP Παπαπέτρου (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) με 22 πόντους, ενώ σημαντική δουλειά έκανε και ο Παπαγιάννης (12 πόντοι-6 ριμπάουντ) και ο Σαντ-Ρος με 13. Για την Άλμπα, προσπάθησε με 11 οι Σίκμα-Σίβα και με 13 ο Γκίφεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 22, Κασελάκης 7, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 9, Νέντοβιτς 13, Ουάιτ 9, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 5, Σαντ-Ρος 13

Άλμπα: Λο 8, Σίβα 11, Γκίφεϊ 13, Ντέλοου, Μάτισεκ 8, Σνάιντερ 3, Νίκιτς, Ολίντε 9, Φοντέκιο, Τίεμαν 3, Γκρέιντζερ 3, Σίκμα 11

Βόβορας: “Κλειδί ο Κασελάκης, δικαιούται ένα δικό του γήπεδο ο Παναθηναϊκός”

Παπαπέτρου για τους 39 πέρυσι και 22 φέτος με Άλμπα: “Νικήσαμε φέτος, αυτό είναι πιο σημαντικό για εμένα”

Παπαγιάννης: Σκέπασε ξανά τα καλάθια, πρώτος σε κοψίματα στην Ευρωλίγκα! (videos & πίνακας)

Παναθηναϊκός: Ευστόχησε σε 15+ τρίποντα μετά από 3 χρόνια (videos)

Κασελάκης: “Μας έδειξε την βαθμολογία ο κόουτς και πήραμε κίνητρο”