Μπάγερν-Μπασκόνια 77-66: Το… τείχος του Μονάχου σταμάτησε τους Βάσκους! (Videos)

2020-12-18T21:28:08+00:00 2020-12-18T23:04:54+00:00.

18/Dec/20 21:28

Η Μπάγερν δεν άφησε την Μπασκόνια να πάρει ανάσα και χάρη στην εκπληκτική της άμυνα νίκησε με 77- 66 και παρέμεινε στην τετράδα και αυτήν την εβδομάδα!

Η ομάδα του Τρινκιέρι δεν πτοήθηκε από την απουσία του Λούτσιτς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Ρέινολντς, δεν απειλήθηκε καθόλου από την Μπασκόνια που “πνίγηκε” στην άμυνα της Μπάγερν.

Μία Μπάγερν που έδειξε απίστευτη συγκέντρωση, υπέπεσε σε μόλις πέντε λάθη και δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στις 10 νίκες (10-5), αφήνοντας την ισπανική ομάδα εκτός οκτάδας χάνοντας για τρίτο σερί ματς (6-8).

Η εξέλιξη του αγώνα

Κυριαρχική ήταν η Μπάγερν στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου και το ρευστό 18-15 της πρώτης μετατράπηκε σε ένα επιβλητικό +15 στο 18′ (38-23). Οι σέντερ της Μπάγερν διέλυσαν εναλλάξ τους αντίστοιχους της Μπασκόνια, με τον Ρέινολντς να πετυχαίνει 10 πόντους σε 7′ και τον Ραντόσεβιτς να ξεκινάει και να επανέρχεται με 11π. Δίπλα τους κινήθηκε αποτελεσματικά κι ο Μπόλντγουϊν (8π.), η άμυνα του Τρινκιέρι έδρασε και πάλι υποδειγματικά σε αυτό το διάστημα, αλλά η Μπασκόνια έδειξε αντίδραση στο τέλος, μειώνοντας με ένα 7-0 σε 38-30 στο ημίχρονο.

Αυτό που άλλαξε στην τρίτη περίοδο ήταν το άνοιγμα του σκορ, με τον Γιεντράιτις και τον Ντράγκιτς (10+13) να βρίσκουν πιο εύκολα στόχο. Μαζί έφεραν την Μπασκόνια πιο κοντά στην Μπάγερν που στερήθηκε τους πόντους των ψηλών της (52-48) και το παιχνίδι έδειχνε να αποκτάει ενδιαφέρον. Με μόλις τέσσερα λάθη όμως η Μπάγερν σε 30 λεπτά, δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν άλλο (58-50) μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με καθαρή διαφορά.

Άνοιξε το σκορ είπαμε; Η Μπάγερν δεν το επέτρεψε. Κράτησε την Μπασκόνια για πάνω από έξι λεπτά χωρίς πόντο και το ρευστό 54-50, έγινε 65-50 (Ρέινολντς 15, Μπόλντγουϊν 13) στο 35′, με τη σεμνή τελετή να παίρνει ένα πρόωρο και … χαλαρό τέλος για τη γερμανική “μηχανή του Τρινκιέρι.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παίκτης-κλειδί:

Ο Τζέιλεν Ρέινολντς ισοπέδωσε τους ψηλούς της Μπασκόνια και χωρίς να παίξει πολύ, έκανε τη διαφορά όποτε το χρειάστηκε η Μπάγερν.

Που κρίθηκε:

Άμυνα, άμυνα, άμυνα. Η Μπάγερν δεν άφησε την Μπασκόνια να πάρει ανάσα από την αρχή ως το τέλος, ενώ τεράστιο ρόλο στην εύκολη επικράτησε της έπαιξε το γεγονός ότι υπέπεσε σε ελάχιστα λάθη.

Δεκάλεπτα: 18-15, 20-15, 20-20, 19-16

Διαιτητές: Γιαβόρ, Ντιφαλά, Ομπρκνέζεβιτς