Μπαρτσελόνα – Μακάμπι 67-68: Νίκη… θρίλερ με ΗΡΩΑ Χάντερ! (videos)

2020-12-18T22:58:30+00:00 2020-12-19T05:33:39+00:00.

18/Dec/20 22:58

Η Μακάμπι πήρε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη μέσα στην Βαρκελώνη, επικρατώντας της Ρεάλ με 68-67, χάρη σε καλάθι του Χάντερ στο τέλος.

Η Μπαρτσελόνα… γκρεμίστηκε από την κορυφή της βαθμολογίας, καθώς η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε από την Βαρκελώνη με 68-67, χάρη σε καλάθι του Χάντερ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Καταλανοί είναι πλέον στην δεύτερη θέση με ρεκόρ 11-4, ενώ η ομάδα του Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 6-9, ενώ έσπασε και την… κατάρα των κλειστών ματς.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε πρώτο (12-17), δεύτερο (32-30) και τρίτο δεκάλεπτο (54-53), με τα πάντα να κρίνονται στην τελευταία περίοδο. Το σκορ ήταν και πάλι κλειστό, με τον Ουίλμπεκιν να βγάζει μια μεγάλη φάση στο τέλος, πετώντας την μπάλα στον Χάντερ, ο οποίος και κάρφωσε για το 67-68 στα 13”.

Ο Χίγκινς ανέλαβε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, όμως δεν βρήκε στόχο στο σουτ που επιχείρησε και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Μακάμπι νικήτρια με 67-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-30, 54-53, 67-68.

Πού κρίθηκε:

Σε ένα… κακό ματς, η Μακάμπι πήρε τη νίκη στο τέλος χάρη στο καλάθι του Χάντερ και στην άμυνα πάνω στον Χίγκινς, ο οποίος στο τέλος πήρε τραβηγμένη επιλογή, η οποία εν τέλει κόστισε στην ομάδα του.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μπέντερ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Ντόρσεϊ μέτρησε 14 πόντους και ο… ήρωας της Μακάμπι, Οθέλο Χάντερ σταμάτησε στους 10. Από τη μεριά των ηττημένων ο Χίγκινς σημείωσε 16 πόντους ενώ ο Μίροτιτς έκανε double-double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.