Εφές – Μπαρτσελόνα 86-79: Επέστρεψε στις νίκες με ΜΑΓΙΚΟ Λάρκιν (videos)

2020-12-22T20:24:16+00:00 2020-12-22T20:50:39+00:00.

22/Dec/20 20:24

Η Εφές, με τον Λάρκιν να βάζει τέλος στις κακές του εμφανίσεις, πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 86-79 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από 4 σερί ήττες.

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν κακός στα προηγούμενα ματς, όμως απέναντι στην Μπαρτσελόνα ήταν ξανά ο… MVP που αγαπήσαμε. Ο Αμερικανός έκανε σπουδαία εμφάνιση και η Εφές έτσι έδωσε τέλος στο σερί των 4 ηττών, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 86-79.

Η Μπαρτσελόνα στο τέλος επέστρεψε από το -18, όμως οι βολές του Λάρκιν και του Μίτσιτς ήταν αρκετές για να δώσουν στους Τούρκους τη νίκη και να τους ανεβάσουν στο 8-8. Για τους Καταλανούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 11-5, αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα, μετά από αυτή κόντρα στην Μακάμπι, κάτι το οποίο συμβαίνει για πρώτη φορά την φετινή σεζόν.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς (10-9, 5’), όμως η συνέχεια ανήκε στην Μπάρτσα. Ο Μίροτιτς, ο Αμπρίνες και οι συμπαίκτες του έπαιξαν σπουδαία άμυνα, τρέχοντας ένα επιμέρους 4-15 (14-24, 9’), όμως ένα μικρό 4-0 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 18-24 στο τέλος της περιόδου.

Ο Λάρκιν πήρε προσπάθειες, τόσο δημιουργικά, όσο και εκτελεστικά, με την Εφές να μπαίνει έτσι ξανά στο ματς. Ο Αμερικανός με δικό του δίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά (32-31, 15’), με το ματς να γίνεται πλέον ντέρμπι και το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 43-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε επίσης στην Εφές και τον Λάρκιν. Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος, ενώ όποτε χρειάστηκε βρήκε με ιδανικό τρόπο τους συμπαίκτες του. Έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 (68-50, 28’), με την Μπαρτσελόνα να μειώνει στο 68-54 της περιόδου.

Η άμυνα της Μπαρτσελόνα περιόρισε τον Λάρκιν και η διαφορά μειώθηκε, με τους Καταλανούς να μπαίνουν και πάλι στο ματς. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 χάρη σε τρίποντο του Μίροτιτς (75-67, 36’), ενώ στη συνέχεια ο Καλάθης την έριξε ακόμα περισσότερο, κάνοντας το 79-74 (38’). Μίτσιτς και Λάρκιν έδωσαν ανάσα στην Εφές (83-77, 39’). Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια δεν κατάφεραν να κάνουν το κάτι παραπάνω, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει την ομάδα του Αταμάν νικήτρια με 86-79.

Δεκάλεπτα: 18-24, 43-43, 68-54 86-79.

Πού κρίθηκε:

Η τρίτη περίοδος ήταν κομβική, καθώς η Εφές πήρε προβάδισμα ακόμα και 18 πόντων, με την Μπαρτσελόνα να μην καταφέρνει ποτέ να επιστρέψει ολοκληρωτικά.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σέιν Λάρκιν έλαμψε όσο κανείς άλλος στο παιχνίδι, παρότι στο τέλος η κούραση και η άμυνα της Μπαρτσελόνα τον έκαναν να κατεβάσει ταχύτητα. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 23 πόντους (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), ενώ είχε ακόμα 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, μόλις 1 λάθος και 9 κερδισμένα φάουλ, συγκεντρώνοντας έτσι 37 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Εξαιρετικοί και οι Μίτσιτς (17π.), Σιμόν (16π.) και Ντάντσοντ (12π.), ενώ για την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς (18π., 8ρ.) και Καλάθης (15π., 5ρ., 5ας.).