Εφές – Ρεάλ 65-73: Ήταν… Βασίλισσα μέσα στην Πόλη (videos)

2020-12-29T20:16:21+00:00 2020-12-29T21:17:50+00:00.

29/Dec/20 20:16

Η Ρεάλ πέρασε από την έδρα της Εφές με 73-65 και έφτασε τις 6 σερί νίκες στην φετινή Ευρωλίγκα, κλείνοντας ιδανικά το 2020.

Κάνοντας σπουδαία εμφάνιση και βάζοντας μεγάλα σουτ στο τέλος, η Ρεάλ πέρασε από την Πόλη, επικρατώντας της Εφές με 73-65 και δείχνοντας πως παρά τις απώλειες (Καμπάτσο) και τραυματισμούς (Ράντολφ), παραμένει η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ της Ευρώπης.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, όταν ο Κάρολ με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό έστειλε την ομάδα του στο +6 (65-71) θέτοντας τις βάσεις για την μεγάλη επικράτηση των Ισπανών.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ρεάλ ανέβηκε στο 12-5, ενώ η Εφές, η οποία επέστρεψε στις… ήττες μετά την επικράτησή της απέναντι στην Μπαρτσελόνα, υποχώρησε στο 8-9.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εφές μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Λάρκιν να βρίσκει λύσεις, κατάφερε να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, με τον Μίτσιτς να παίρνει την σκυτάλη και να φτάνουν ακόμα και στο +9  στο 12′ (24-15), με την Ρεάλ να αντιδρά και να μειώνει στο 37-31 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν… άλλη ιστορία. Η Ρεάλ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, την ώρα που η Εφές είχε τον Λάρκιν σε κακή κατάσταση. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 21-14 και στο τέλος της το σκορ ήταν 51-52 για την Βασίλισσα.

Οι δύο ομάδες εναλλάσοταν στο σκορ στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τέσσερις πόντους (63-59) στο 38′. Η Εφές ισοφάρισε (63-63) στο 39′, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 10-2, χάρη στον ΚΑΥΤΟ Κάρολ, πήρε εν τέλει τη νίκη με 65-73.

Πού κρίθηκε:

Τα τρίποντα του Κάρολ στο τέλος ήταν κομβικά, με τον πολύπειρο γκαρντ να μπαίνει και να πυροβολεί από την περιφέρεια, βάζοντας το… κερασάκι για την Ρεάλ.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κοζέρ με 15 πόντους και ο Τόμπκινς με 13 ήταν η κορυφαίοι της Ρεάλ, η οποία έχασε τον Γιουλ και τον Ντεκ στο δεύτερο ημίχρονο.