Άλμπα – Ζαλγκίρις 71-74: Από νίκη σε νίκη με εντυπωσιακό σερί (videos)

2020-12-29T21:46:49+00:00 2020-12-30T18:34:23+00:00.

29/Dec/20 21:46

Η Ζαλγκίρις πήρε μία σπουδαία νίκη στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα με 71-74, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί της.

Η Ζαλγκίρις είναι φέτος η ομάδα των σερί και το επιβεβαιώνει!

Οι Λιθουανοί πήραν τη νίκη με 71-74 κόντρα στην Άλμπα στο Βερολίνο, για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον μετρούν πέντε συνεχόμενες νίκες, για το δικό τους 10-7.

Όσο για τους γηπεδούχους, που είχαν την ευκαιρία στο τέλος να πάνε το ματς στην παράταση, αγνοούν την νίκη ια τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική, μένοντας στο 6-10. Όλα αυτά χωρίς τον Αϊτο Ρενέσες στον πάγκο τους, με τον Ισπανό προπονητή να έχει νοσήσει από τον κορωνοϊό.

Για την 18η αγωνιστική, η Άλμπα υποδέχεται την Μακάμπι (7/1, 21:00), ενώ η Ζαλγκίρις φιλοξενεί την Χίμκι (8/1, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Το ματς δεν ξεκίνησε… θεαματικά, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες και νευρικές στην επίθεση. Ειδικά η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να βρει σκορ από το τρίποντο (0/5), κάτι που έφερε την λήξη της πρώτης περιόδου στο +2 για την Άλμπα με 14-12.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι με τους Σίκμα-Φοντέκιο ”έχτισαν” μία διαφορά 10 πόντων (22-23), την μεγαλύτερη στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο, παρόλα αυτά οι Λιθουανοί με σημείο αναφοράς τους Λοβέρν-Χέιζ στην επίθεση ροκάνισαν την απόσταση, για να πάνε στα αποδυτήρια στο -6 (37-31).

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στην Ζαλγκίρις, η οποία με 3/4 τρίποντα (4/12) και το δίδυμο του πρώτου μέρους αρχικά ισοφάρισε σε 43-43 και ύστερα πήρε κεφάλι στο σκορ με 46-50, κάνοντας ό,τι δεν είχε κάνει στο πρώτο ημίχρονο. Ο χρόνος κυλούσε υπέρ των Λιθουανών, κλείνοντας τα 30′ αγώνα στο +6 (48-54).

O Χέιζ συνέχισε ”καυτός” για το 50-59 της ομάδας του στο 32′, με την Άλμπα να ”απαντάει” με 7-0 (57-59). Οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν και έμειναν στο ματς με 63-65 στο 38′. Ο Λο αστόχησε σε κομβικό τρίποντο, με τον Μιλάκνις να κάνει με τον ίδιο τρόπο το 65-70, πριν ο Σνέιντερ μειώσει σε 68-70 στο -40”. Ο Λοβέρν πήρε ριμπάουντ-χρυσάφι στην επίθεση της Ζαλγκίρις (-20”), ο Γκριγκόνις έκανε το 68-72 με 2/2 βολές. Ο Σνέιντερ μείωσε σε 71-72 στο -4”, με τον Γκριγκόνις πάλι να κάνει το 71-74, με τον Γκρέιντζερ να σουτάρει από πολύ μακριά για την ισοφάριση δίχως τύχη.

Πού κρίθηκε: Ο Λο αστόχησε σε τρίποντο για το 68-67, ενώ ο Γκριγκόνις είχε 4/4 βολές στις δύο τελευταίες κατοχές των νικητών. Σημαντικό και το επιθετικό ριμπάουντ του Λοβέρν στο -20” με το σκορ στο 68-70.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χέιζ ήταν όλα τα λεφτά με 18 πόντους (7/9 σουτ)-6 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Λοβέρν με 16 (8/13 δίποντα)-7. Στους 12 πόντους με 5 ασίστ ο ψύχραιμος στο τέλος Γκριγκόνις.

Για την Άλμπα, προσπάθησε ο Φοντέκιο με 14 πόντους-5 ριμπάουντ-4 ασίστ και ο Σνέιντερ στο φινάλε με 11 πόντους-6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 37-31, 48-54, 71-74

Άλμπα: Λο 9, Γκίφεϊ 11, Ντιλόου 2, Ματίσεκ, Σνέιντερ 11, Νίκιτς, Ολίντε 2, Φοντέκιο 14, Τίμαν 2, Γκρέιντζερ 9, Σίκμα 11

Ζαλγκίρις: Ουόκαπ 1, Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 18, Γιανκούνας 6, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 3, Γκέμπεν 3, Ρούμπιτ 5, Γιοκουμπάιτις 6, Γκριγκόνις 12, Λοβέρν 16