Μπασκόνια – Βαλένθια 71-70: Ανατροπή και νίκη με ΑΜΥΝΑΡΑ και Πολονάρα! (videos)

2020-12-29T22:44:54+00:00 2020-12-30T10:17:50+00:00.

29/Dec/20 22:44

Η Μπασκόνια έπαιξε σπουδαία άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε την ανατροπή απέναντι στην Βαλένθια, επικρατώντας με 71-70.

Τι κι αν η Βαλένθια βρέθηκε στο +17; Η Μπασκόνια έπαιξε σπουδαία άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας εν τέλει μια μεγάλη νίκη με 71-70 στον ισπανικό “εμφύλιο”.

Οι Βάσκοι με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκαν στο 8-8 (σ.σ. ίδιο ρεκόρ με τον Ολυμπιακό), ενώ η Βαλένθια υποχώρησε στο 10-7, παραμένοντας ωστόσο μέσα στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Ακίλε Πολονάρα, έχοντας 18 πόντους 7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ και φυσικά το τρίποντο που τελικά έδωσε και τη νίκη στην ομάδα του, έχοντας νωρίτερα 0/4 πίσω από τα 6,75μ., ενώ είχε ακούσει και την… κατσάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με όπλο τα τρίποντα βρέθηκε γρήγορα στο +10 (5-15, 5’). Οι Νυχτερίδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και ανέβασαν το προβάδισμά τους στους 16 (9-25, 8’), με την περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά στο 17-30.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με άνεση το προβάδισμα, φτάνοντας στο +17 χάρη στον Σαν Εμετέριο (23-40, 14’). Κάπου εκεί η Μπασκόνια… ξύπνησε και με τον Πολονάρα να κάνει σπουδαία δουλειά, η διαφορά έπεσε στους 8 με το τέλος του ημιχρόνου (39-47).

Ένα κρεσέντο του Κάλινιτς ήταν αρκετό για να πάει το ματς και πάλι στο +15 (41-56, 23’), όμως κάπου εκεί οπι φωνές του Ιβάνοβιτς έπιασαν τόπο. Με όπλο την άμυνα οι Βάσκοι μείωσαν και εν τέλει με ένα… τρελό τρίποντο του Χένρι, έκλεισαν στο -3 το τρίτο δεκάλεπτο (55-58).

Ένα σερί 6-0 έφεραν για πρώτη φορά τους Βάσκους μπροστά (61-58, 32’), με το ματς να γίνεται θρίλερ. Ένα τρίποντο του εκπληκτικού Πολονάρα έκαναν το σκορ 71-68 (38’), όμως ο Χέρμανσον με 2/2 βολές έφερε το ματς στον πόντο (71-70) στα 29’’. Παρόλα αυτά στο τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Βάσκους νικητές με 71-70.

Δεκάλεπτα: 17-30, 39-47, 55-58, 71-70.

Πού κρίθηκε:

Η άμυνα της Μπασκόνια στο τέλος έκανε την διαφορά, ενώ κομβικό ρόλο στο τελικό σκορ έπαιξε το τρίποντο του MVP Πολονάρα, με το οποίο το σκορ έγινε το 71-68 στο 38′.