Μπάγερν – Μπαρτσελόνα 90-77: ΜΥΘΙΚΟΣ Μπόλντγουϊν… πάτησε τους Μπλαουγκράνα! (video)

2020-12-30T21:24:47+00:00 2020-12-30T23:09:24+00:00.

30/Dec/20 21:24

Η Μπάγερν έστησε πάρτι απέναντι στην Μπαρτσελόνα και με τον Μπόλντγουϊν να κάνει ΟΡΓΙΑ, πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 90-77.

Κάνοντας μια κυριαρχική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 90-77, χάρη στον ΑΠΙΘΑΝΟ Ουέιν Μπόλντγουϊν.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού είχε 29 πόντους και 7 ασίστ, με την Μπαρτσελόνα να μην βρίσκει τον τρόπο να τον σταματήσει και να οδηγείται έτσι σε ακόμα μία ήττα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπάγερν ανέβηκε στο 11-6, ρεκόρ στο οποίο υποχώρησε και η Μπαρτσελόνα, η οποία πλέον μετράει 3 σερί ήττες.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο και παρά τον τρομερό Μπόλντγουϊν, κατάφερε να κρατήσει τα ηνία, αρχικά στο πρώτο δεκάλεπτο (22-26) και στην συνέχεια στο τέλος του ημιχρόνου (43-45), όμως το δεύτερο ήταν μια διαφορετική ιστορία.

Η Μπάγερν κυριολεκτικά έκανε Ο,ΤΙ ΗΘΕΛΕ στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ η άμυνά της δεν επέτρεψε στους Καταλανούς να πάρουν ανάσα. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους σκόραρε μόλις 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ δέχθηκε 27, με το σκορ να γίνεται 70-55 στο 30′. Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Γερμανούς νικητές με 90-77.

Δεκάλεπτα: 22-26, 43-45, 70-55, 90-77.

Πού κρίθηκε:

Το 27-10 της τρίτης περιόδου ήταν το κομβικό στατιστικό, καθώς η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε στη συνέχεια να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει τη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μπόλντγουϊν σταμάτησε στους 29 πόντους, κάνοντας έτσι ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, ενώ το ίδιο έπραξε και με το PIR, έχοντας 43(!) βαθμούς. Εκτός των 29 πόντων του (9/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές), ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού είχε 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, με μόλις 2 λάθη, σε 31:57.