Μπασκόνια – Άλμπα 77-84: Οι Γερμανοί πέρασαν από τη Βιτόρια και… βύθισαν τους γηπεδούχους (videos)

2021-01-22T22:49:33+00:00 2021-01-23T00:55:44+00:00.

22/Jan/21 22:49

Η Άλμπα ήταν καλύτερη από την Μπασκόνια και φεύγει από την χώρα των Βάσκων με το διπλό (77-84), βάζοντας τέλος στο σερί των 6 ηττών της στην Ευρωλίγκα.

Κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα πέρασε από την έδρα της Μπασκόνια με 84-77 και σταμάτησε το σερί των 6 ηττών, δείχνοντας παράλληλα πως έχει ακόμα… παλμό στην φετινή Ευρωλίγκα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Άλμπα ανέβηκε στο 8-13, ενώ από την άλλη η Μπασκόνια, η οποία μετράει πλέον τρεις σερί ήττες, υποχώρησε στο 9-12.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Άλμπα είχε τον έλεγχο στην αρχή και πήρε το προβάδισμα με 2-9 (3’), όμως στη συνέχεια η Μπασκόνια, με τον Πολονάρα να κάνει εξαιρετική δουλειά, έκανε το 18-18, με τον Έρικσον όμως να κάνει το 18-21 του δεκαλέπτου.

Ο Ιταλόν συνέχισε να δίνει λύσεις και η Μπασκόνια πήρε το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμα και στο +8 (45-37, 18’). Κάπου εκεί η Άλμπα αντέδρασε και το ημίχρονο έκλεισε στο 50-46.

Η Άλμπα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Σίκμα να ευστοχεί από μακριά, πήρε εκ νέου το προβάδισμα (50-51, 21’), ενώ στην συνέχεια ανέβασε ακόμα περισσότερο το υπέρ της σκορ, κλείνοντας την περίοδο στο 61-67.

Η Μπασκόνια πάλεψε να επιστρέψει, όμως η Άλμπα είχε τον έλεγχο και δεν επέτρεψε στους Βάσκους να κάνουν την ανατροπή. Η διαφορά έφτασε στους 8 (69-77, 36’), ενώ στην συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους Γερμανούς νικητές με 77-84.

Δεκάλεπτα: 18-21, 50-46, 61-67, 77-84.

Πού κρίθηκε:

Η Άλμπα σούταρε με εντυπωσιακά ποσοστά, καθώς είχε 56,3% στα δίποντα, 46,4% στα τρίποντα και 70% στις βολες.

Παίκτης κλειδί:

Ο Γκρέιντζερ είχε 7 πόντους, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σίβα με 14.