Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 74-76: Τα έδωσε όλα, τα έχασε όλα (videos)

2021-01-28T22:06:35+00:00 2021-01-28T23:05:35+00:00.

28/Jan/21 22:06

spanoulis

Ολυμπιακός και Μπαρτσελόνα προσέφεραν ένα ντέρμπι για γερά νεύρα στο ΣΕΦ, με τους Ισπανούς να φεύγουν με το διπλό (74-75). Αστόχησαν Μάρτιν και Σλούκας στην τελευταία φάση για την παράταση.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -10 του ημιχρόνου, έφτασε πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη, όμως δεν την πήρε, με την Μπαρτσελόνα να είναι πιο ψύχραιμη στο τέλος για το 74-76 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν φοβεροί στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 23-10 έκαναν την μεγάλη ανατροπή, κάνοντας τιτάνια προσπάθεια, στα τελευταία λεπτά όμως Καλάθης-Χίγκινς-Μίροτιτς κράτησαν όρθια την ομάδα τους, την ώρα που ΜάρτινΣλούκας δεν σκόραραν από κοντά για την παράταση.

Είχε μεσολαβήσει -πριν τις 2 βολές του Χίγκινς για το τελικό σκορ- η τεχνική ποινή-αποβολή στον Γιώργο Μπαρτζώκα στο -6”, με τον πάγκο της ομάδας να διαμαρτύρεται για την φάση που κέρδισε ο Αμερικανός το φάουλ.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και 5η στα τελευταία 7 παιχνίδια των δύο ομάδων, παραμένοντας στην κορυφή με 17-6, την ώρα που ο Ολυμπιακός πήγε στα… αρνητικά με 11-12. Θυμίζουμε ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν δίχως τους Βεζένκοφ-Παπανικολάου και οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Αμπρίνες, ενώ στο ματς του πρώτου γύρου (9η αγωνιστική), ο Ολυμπιακός είχε νικήσει στην Βαρκελώνη με 88-96.

Για την 24η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (5/2, 21:00), ενώ η Μπαρτσελόνα την Αναντολού Εφές (4/2, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα με τους Οριόλα-Καλάθη να κάνουν το 0-7, με τον Ολυμπιακό να έχει μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση μένοντας στους 2 πόντους μετά το 2-13 στο 4′. O Σλούκας πήρε προσπάθειες και μείωσε σε 6-13, με τον Οριόλα να κάνει μεγάλη ζημιά (6-18), με τους γηπεδούχους να πέφτουν κάτω από τους 10 (12-21) στο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να κυκλοφορήσει την μπάλα και μείωσε σε 18-25, με το σχήμα των Πρίντεζη και Ζαν-Σαρλ στη ρακέτα να αποδίδει σε άμυνα και επίθεση για το 22-27 στο 16′. Ο Σμιτς ”απάντησε” με δικό του 0-5 (24-34), με την Μπαρτσελόνα να δείχνει πως έχει και πάλι το πάνω χέρι, σκοράροντας άλλους 6 πόντους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου για το 30-40.

Το έχασε στο τέλος

mckissic

To ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να μένει επικεφαλής, αλλά τον Ολυμπιακό να μειώνει κάτω από τους 10 συνεχώς. Μάλιστα, πέρασε με σερί 12-0 και φοβερή άμυνα-έλεγχο των ριμπάουντ μπροστά με 47-46 στο 27′ με τον Πρίντεζη πρωταγωνιστή, την ώρα που οι Ισπανοί έμειναν χωρίς σκορ για πάνω από 5′. Ο ΜακΚίσικ βγήκε μπροστά και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 30′ με 53-50.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν με 58-52 την ώρα που ΜακΚίσικΣπανούλης έκαναν την διαφορά, όπως και το σχήμα με τους 3 γκαρντ. Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 59-59 με τον Ντέιβις, με τους Σπανούλη-Λαρεντζάκη να κάνουν το 65-61 στο 35′ με 2 τρίποντα, με τους Καλάθη-Μίροτιτς να κάνουν το 67-67. Ο Σλούκας σκόραρε για το 70-67, ο Χίγκινς απάντησε (70-70), ο Σπανούλης το 72-70 και ο Μίροτιτς το 72-72 στο 39′.

Ο Σπανούλης ”χτύπησε” και πάλι (72-70), ο Μίροτιτς με 2/2 βολές έφερε το ματς στα ίσια (74-74) στο -44”, με τον Σλούκα να χάνει την μπάλα και τον Χίγκινς να πηγαίνει στις βολές, την ώρα που ο Μπαρτζώκας δέχθηκε τεχνική ποινή. Ο Μίροτιτς αστόχησε στην βολή της τεχνικής, με τον Αμερικανό να κάνει το 74-76, με την πιο ΄’τρελή” φάση να ακολουθεί, καθώς από το airball του Σπανούλη, Μάρτιν και Σλούκας αστόχησαν εξ επαφής, με το καλάθι του Πρίντεζη να είναι εκπρόθεσμο για το τελικό 74-76.

Πού κρίθηκε: Το τέλος ήταν θρίλερ με τον Σλούκα να χάνει την μπάλα και τον Χίγκινς να κερδίζει το φάουλ για το 74-76, ενώ στην επόμενη φάση Μάρτιν και Σλούκας κάτω από το καλάθι αστόχησαν για την παράταση, με τον Πρίντεζη να μην προλαβαίνει τον χρόνο.

Παίκτης-κλειδί: Χίγκινς με 14 και Μίροτιτς με 16 κράτησαν στο τέλος την Μπαρτσελόνα, όπως και ο Καλάθης με 12 (και 7 ασίστ). Για τον Ολυμπιακό, προσπάθησαν οι ΜακΚίσικ με 18, Σπανούλης με 12, Σλούκας με 11 και Πρίντεζης με 10.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

Ολυμπιακός: Χάρισον 1, Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 3, Νικολαϊδης, Σπανούλης 12, Σλούκας 11, Πρίντεζης 10, Μάρτιν 5, Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8, ΜακΚίσικ 18

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 10, Βέστερμαν, Χάνγκα 3, Μπολμάρο, Σμιτς 7, Πουστόβι, Οριόλα 11, Χίγκινς 14, Μαρτίνεζ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16, Καλάθης 12

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Στα… αρνητικά ο Ολυμπιακός (videos)
Ολυμπιακός: Έξαλλος ο Μπαρτζώκας αποβλήθηκε στα 6”, φωνάζοντας “Μας κλέβετε”! (video)
Γιασικεβίτσιους: Έχει πάρει τον… αέρα του Ολυμπιακού! (video & πίνακας)
ΜακΚίσικ: “Πρέπει να σουτάρω περισσότερο” μετά το ρεκόρ καριέρας στα τρίποντα (videos)
Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα: Η τριπλή χαμένη ευκαιρία και το εκπρόθεσμο φόλοου στο φινάλε (video)
Νικ Καλάθης: “Γλυκιά” επιστροφή στο ΣΕΦ! (videos)