ΜακΚίσικ: Ρεκόρ καριέρας στα εύστοχα τρίποντα (videos)

2021-01-28T22:36:15+00:00 2021-01-29T01:40:30+00:00.

28/Jan/21 22:36

mckissic

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην ήττα από την Μπαρτσελόνα, με τον Αμερικανό να ξεκαθαρίζει πως πρέπει να γίνει πιο επιθετικός.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπαρτσελόνα και ηττήθηκε με 74-76, μένοντας στο 11-12.

Οι ερυθρόλευκοι έχαναν με 10 (30-40) στο ημίχρονο, έκαναν μία μεγάλη ανατροπή, αλλά στο τέλος δεν είχαν το κάτι παραπάνω έστω για την παράταση, χάνοντας τριπλή ευκαιρία.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν ένας από τους βασικούς λόγους για το ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο (44-36), με τον Αμερικανό να μετράει 18 πόντους (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 21:30′, κάνοντας μάλιστα ρεκόρ καριέρας με 4 εύστοχα τρίποντα στα 25 ματς του στην Ευρωλίγκα.

Ο Αμερικανός ήταν και πάλι πρωταγωνιστής, έστω και αν προτιμήθηκε να μην τελειώσει το ματς, προσφέροντας ενέργεια και πολλά κερδισμένα φάουλ στην ομάδα του, ενώ μπόρεσε να ”πληγώσει” τον αντίπαλο από μακριά, κάτι που δεν συνηθίζει συχνά (19/61 με 31,1% από τα 6,75μ.).

Μετά τον αγώνα, ο ΜακΚίσικ αναφέρθηκε στο τέλος και ξεκαθάρισε πως πρέπει να αρχίσει να γίνεται πιο επιθετικός, σουτάροντας περισσότερο.

”Δεν ξέρω, δεν θέλω να πω τι σκέφτομαι για την τελευταία φάση, έχουμε πολλά παιχνίδια ακόμα, υπάρχει μεγάλος δρόμος για να τελειώσει η σεζόν’.

Ξεκίνησε χθες αυτή η ιστορία, ρώτησα τον Σλούκα και μου είπε πως πρέπει να πάρω περισσότερες προσπάθειες, ήμουν διστακτικός, αλλά κατάλαβα πως πρέπει να σουτάρω περισσότερο, πρέπει να γίνω ακόμα πιο επιθετικός.

Οι παίκτες αναλαμβάνουν την ευθύνη, υποστηρίζω τον προπονητή και το επιτελείο του, δεν κάνουμε κάτι διαφορετικό από αυτά που κάναμε στην αρχή”.

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Στα… αρνητικά ο Ολυμπιακός (videos)
Ολυμπιακός: Έξαλλος ο Μπαρτζώκας αποβλήθηκε στα 6”, φωνάζοντας “Μας κλέβετε”! (video)
Γιασικεβίτσιους: Έχει πάρει τον… αέρα του Ολυμπιακού! (video & πίνακας)
Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα: Η τριπλή χαμένη ευκαιρία και το εκπρόθεσμο φόλοου στο φινάλε (video)
Νικ Καλάθης: “Γλυκιά” επιστροφή στο ΣΕΦ! (videos)