Κάτας: “Μπορείς να βρεις δικαιολογίες, αλλά ήταν μία απογοητευτική εμφάνιση”

2021-02-26T22:05:18+00:00 2021-02-26T22:31:53+00:00.

26/Feb/21 22:05

kattash

Ο Παναθηναϊκός λύγισε στην τέταρτη περίοδο (24-12) και ο Οντέτ Κάτας μίλησε για το παιχνίδι στο Βερολίνο και την ήττα της ομάδας του.

Οι “πράσινοι” δεν άντεξαν παρότι είχαν το προβάδισμα ως το τέλος της τρίτης περιόδου (53-50) και επιστρέφουν στην Αθήνα με την 15η (9-15) ήττα στο παθητικό του:

“Στο πρώτο μέρος κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα και εξίσου ικανοποιητική στην επίθεση. Στο δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. Δεν είχαμε συγκέντρωση. Κάποιοι παίκτες ήταν κουρασμένοι και λόγω της κατάστασης με τον κορωνοϊό. Όλα έχουν να κάνουν με τη νοοτροπία.

Μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Πάντα μπορούμε να βρίσκουμε δικαιολογίες, ειδικά με όσα συνέβησαν τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες. Κάποιοι παίκτες ήταν κουρασμένοι, δεν γυρίσαμε την μπάλα σωστά. Είναι μια πολύ άσχημη εμφάνιση και απογοητευτική ταυτόχρονα».

ΡΕΝΕΣΕΣ:

Η Άλμπα πήρε τη νίκη στην τελευταία περίοδο και ο Αΐτο Ρενέσες επεσήμανε τι βελτίωσε η ομάδα του για να τα καταφέρει:

“Δεν ελέγξαμε το ρυθμό στην αρχή και κάναμε αρκετά λάθη στην κυκλοφορία. Σταδιακά παίξαμε καλύτερα, είχαμε καλύτερη συγκέντρωση, είχαμε ενέργεια, παίξαμε πιο αποτελεσματικά στην άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποδώσουμε καλύτερα και στην επίθεση”.