Άλμπα – Παναθηναϊκός 74-65: Ξέμεινε από δυνάμεις και λύγισε στα γερμανικά πυρά (videos)

2021-02-26T21:46:06+00:00 2021-02-26T22:40:58+00:00.

26/Feb/21 21:46

papapetrou

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να συνεχίσει το καλό του πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε στην Γερμανία με 74-65 από την Άλμπα,

Αυτή την φορά τον ”πρόδωσε” το δεύτερο ημίχρονο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στα πρώτα 20′ από την Άλμπα, πήγε ακόμα και στο +10, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαθε μπλακ άουτ και τελικά γνώρισε την ήττα με 74-65, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το 24-12 των γηπεδούχων μετά το 30′ έφερε τα άνω-κάτω για τους ”πράσινους”, που έκαναν αρνητικό ρεκόρ για φέτος με 65 πόντους, την ώρα που Τίμαν-Έρικσον υπέγραψαν την νίκη για τους Γερμανούς. Δεν ήταν αρκετό το season-high του Ουάιτ (14 πόντοι).

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Άλμπα μετράει πλέον 9-17, ενώ ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις ήττες με 9-15. Για την 27η αγωνιστική, η Άλμπα φιλοξενείται από την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (2/3, 19:00), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (2/3, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε την βαθμολογία στην Ευρωλίγκα

Η εξέλιξη: Αν και το ματς ξεκίνησε με χαρακτηριστική… αστοχία, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ελέγξει τα ριμπάουντ και να φτάσει στο 2-10, πριν δει την Άλμπα να αντιδρά με σερί 9-0 για το 11-10. Η πρώτη περίοδος έκλεισε όμως με ”πράσινο” σερί (0-7) για το 11-17.

Ο Παναθηναϊκός είχε 1/9 τρίποντα (1/12 η Άλμπα), αλλά 9/14 δίποντα-7/10 βολές για το 15-25 στο 14′, με τον έλεγχο του ματς να είναι στο απόλυτο στα χέρια του. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα και μπόρεσαν να βρουν ρυθμό για το 28-32 στο 19′, με το ημίχρονο να κλείνει με ”πράσινο” +6 (28-34).

Δεν άντεξε…

auguste

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το προβάδισμα, φτάνοντας στο 33-40, κάπου εκεί όμως η Άλμπα ανέβασε στροφές και μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σκορ με 45-43 στο 26′, με το ματς να γίνεται ντέρμπι, όπως ”μαρτύρησε” και το 50-53 μετά από 30′ αγώνα.

Έρικσον και Τίμαν έκανα ”ζημιά” στον Παναθηναϊκό και έβαλαν την Άλμπα στο +7 (62-55) στο 33′, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει μόλις 4 πόντους σε 6′ (66-57). Το ματς τελείωσε στο 38′ μετά από 2 σερί λάθη, με τον Σίβα-Λάμερς να κάνουν το 72-59. Το ματς δεν ”γυρνούσε” και τελείωσε με θρίαμβο για τους Γερμανούς με 74-65.

Πού κρίθηκε: Το 50-53 του 30′ έγινε 62-55 και κάπου εκεί η Άλμπα ”καθάρισε” με το 5-0 για το 72-59.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Τίμαν με 16 πόντους (4/5 τρίποντα) σε 17′, όπως και ο Έρικσον με 12, ενώ 11 με 7 ασίστ είχε ο Λο. Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησε με 14 πόντους-7 ριμπάουντ ο Ουάιτ, με 9-9 ο Μήτογλου και με 8 ο Παπαγιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65

Άλμπα: Λο 11, Σίβα 6, Γκίφεϊ 5, Ντίλοου, Έρικσον 12, Ματίσεκ, Σνέιντερ 4, Νίκιτς, Φοτέκιο 8, Τίμαν 16, Σίκμα 6, Λάμερς 6

Παναθηναϊκός: Ουάιτ 14, Μποχωρίδης, Μήτογλου 9, Παπαπέτρου 7, Παπαγιάννης 8, Όγκαστ 2, Μπέντιλ 6, Μακ 7, Καλαϊτζάκης, Σαντ-Ρος 7, Βουγιούκας, Δίπλαρος 3