Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 77-85: Δεν έφτανε η λάμψη του Χεζόνια (videos)

2021-03-02T21:56:48+00:00 2021-03-02T23:53:53+00:00.

02/Mar/21 21:56

HezonjaMario-Panathinaikos-Barcelona

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα, όμως δεν άντεξε μέχρι το τέλος και γνώρισε την ήττα με 77-85. Φοβερό ντεμπούτο για Χεζόνια, ασταμάτητος ο Μίροτιτς.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετική άμυνα, όμως στο τέλος λύγισε από την ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα με 77-85, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι” προσπάθησαν και περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τους πρωτοπόρους και ίσως την πληρέστερη ομάδα της διοργάνωσης, όμως ο Μίροτιτς ήταν όλα τα λεφτά και έβαλε την υπογραφή του σε μία ακόμα νίκη της ομάδας του, όπως και ο Χίγκινς στο δεύτερο μέρος.

Οι απουσίες των ΝέντοβιτςΠαπαπέτρου έβαλαν δύσκολα στον Κάτας, ο οποίος είδε τον Μπέντιλ να κάνει νέο ρεκόρ καριέρας με 14 πόντους και τον Χεζόνια να είναι πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, με τον Κροάτη αστέρα να δείχνει με το ”καλημέρα” πως μπορεί να προσφέρει ουσιαστική βοήθεια και ηγετικά στοιχεία στο ”τριφύλλι”.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι ηττημένοι μετρούν πλέον 9-16 και οι νικητές 19-8. Για την 28η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Μπάγερν στο Μόναχο (4/3, 21:30), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Μπασκόνια (4/3, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: H Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα με τον Μίροτιτς να δείχνει από την αρχή πως διανύει φοβερή περίοδο. Έφτασε τους 13, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει από την αρχή το σκορ με 12-21. Ο Μήτογλου προσπάθησε κοντά και μακριά από την ρακέτα, όμως οι Ισπανοί έκλεισαν την περίοδο με την μεγαλύτερη διαφορά (17-26).

Η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 20-31, ο Παναθηναϊκός όμως με άμυνα και… Χεζόνια έκανε το 27-31 με σερί 7-0. Το τρίποντο συνέχισε να είναι σύμμαχος των Ισπανών (6 έναντι 3) για το 27-36 στο 15′, με τους πράσινους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες να μειώσουν στους 4 (30-36). Η είσοδος του Μίροτιτς πήγε το σκορ στο 33-45, με τον Χεζόνια να βάζει την υπογραφή του για το 39-47 του ημιχρόνου.

Δεν μπόρεσε…

hezonja

O Παναθηναϊκός περιόρισε σε μεγάλο βαθμό την Μπαρτσελόνα, όμως στην επίθεση δεν ήταν το ίδιο αξιόπιστος. Παρόλα αυτά, μπόρεσε και μείωσε σε 46-52, με το δίδυμο Μίροτιτς-Χίγκινς να σκοράρει αποκλειστικά στην τρίτη περίοδο για το 46-56. Αν και οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 12 πόντους, μπόρεσαν να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με +9 (50-59) με τον Χεζόνια να σκοράρει στο τέλος.

Τα λάθη δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να μειώσει αρκετά το σκορ. Έφτασε μέχρι το 55-61, πριν δει την Μπαρτσελόνα να κάνει το 55-65. Η αντίδραση των γηπεδούχων έφερε το 64-70 με τον Χεζόνια, την ώρα που οι πράσινοι έμεναν συνεχώς στο -6 (68-74). Ο Χίγκινς με 5 σερί πόντους έδωσε μεγάλο προβάδισμα (68-79) με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία 2′, με τον Παναθηναϊκό να ηττάται με 77-85

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 68-74, όμως ο Χίγκινς έκανε το 68-79 και ο Μίροτιτς το 79-82 στο -90”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς βγήκε μπροστά και σκόραρε 25 πόντους (5 ριμπάουντ), με τον Χίγκινς να έχει 16, τον Καλάθη 9 (4 ασίστ) και τους Μπολμάρο-Ντέιβις 8.

Ο Χεζόνια ήταν πολύ καλός και πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (5/11 σουτ, 9/9 βολές), ενώ ρεκόρ καριέρας έκανε ο Μπέντιλ με 14 πόντους, με τον Μήτογλου να προσθέτει 13 και τον Μακ 11.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85

Παναθηναϊκός: Μακ 11, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Όγκαστ, Χεζόνια 21, Δίπλαρος, Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Ουάιτ 7, Μήτογλου 13, Μπέντιλ 14, Σαντ-Ρος 5

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 8, Βέστερμαν, Χάνγκα 4, Μπολμάρο 8, Σμιτς 6, Οριόλα, 2 Αμπρίνες 2, Χίγκινς 16, Κούριτς 3, Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 25, Καλάθης 9

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: 15ος ο Παναθηναϊκός (videos)

Χεζόνια: “Θέλω μία μέρα να είμαι στα λάβαρα του ΟΑΚΑ” (videos)

Κάτας: “Μας έδωσε πολλά ο Χεζόνια – Δεν θέλουμε να πάρουμε ρίσκο με Νέντοβιτς”

Παναθηναϊκός: Τρία χρόνια χωρίς νίκη κόντρα στη Μπαρτσελόνα! (videos)

Γιασικεβίτσιους: “Σε τέτοιες περιπτώσεις απλά παίρνεις τη νίκη και πας σπίτι”

Μάριο Χεζόνια: Με το… καλημέρα ηγέτης του Παναθηναϊκού (videos)

Καλάθης: Βράβευση από τον Παναθηναϊκό και… αγκαλιές με Αλβέρτη – Διαμαντίδη (videos – photos)