Ο καλύτερος Παναθηναϊκός της σεζόν!

2021-03-11T21:53:45+00:00 2021-03-11T23:11:23+00:00.

11/Mar/21 21:53

papapetrou

Αν και κινδύνευσε στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ με 81-63 για να επιστρέψει στις νίκες.

Χαμογέλασε ξανά ο Παναθηναϊκός!

Με εξαίρεση ένα διάστημα στην τρίτη περίοδο, οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και κέρδισαν με 81-63 την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ, για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Σε ένα ματς που δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, η ομάδα του Κάτας απέδωσε σε όλες τις πλευρές του παρκέ, παρόλο που στο δεύτερο ημίχρονο απώλεσε διαφορά 10 πόντων, με την… τάξη να αποκαθίσταται στα τελευταία λεπτά.

Ουάιτ, Μήτογλου και Χεζόνια ήταν πολύ καλοί στο πρώτο μέρος, με τον Παπαπέτρου να ”καθαρίζει” στο τέλος με 20 πόντους. Όλα αυτά την ώρα που η ομάδα του Σφαιρόπουλου τα ”έσπασε” με 21/63 σουτ, έχοντας μόλις 8 πόντους στην τελευταία περίοδο!

Η νίκη αυτή -10η σε 27 ματς- έδωσε τέλος στο μίνι σερί της Μακάμπι (11-15) με 3 σερί νίκες από τις 18/10/18. Για την 30ή αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (19/3, 21:00), ενώ η Μακάμπι την Βιλερμπάν (4/4, 21: 05).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλύτερα στην επίθεση και με την αστοχία της Μακάμπι και το δίδυμο Χεζόνια-Ουάιτ έφτασε στο 11-3 στο 4′. Οι πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε εν μέρει για το 13-7, πριν έρθει ένα ”πράσινο” 12-0 (25-7), για το τέλος του δεκαλέπτου στο +16 (25-9).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε ανάλογο μοτίβο στη δεύτερη περίοδο για το 34-16, πριν μειώσει με 0-7 (34-23) η Μακάμπι, η οποία όμως ήταν έντονα άστοχη. H άμυνα και οι Μήτογλου-Ουάιτ έδωσαν άλλη διάσταση στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο στο 43-30.

”Καθάρισε” όταν έπρεπε

mitoglou

Τα πρώτα 10′ του δεύτερου ημιχρόνου ήταν μία άλλη υπόθεση. Και αυτό γιατί η Μακάμπι μείωνε συνεχώς με Ουίλμπεκιν-Ντόρσεϊ, δείχνοντας διάθεση να… μπει και πάλι στο ματς. Και όχι απλά το κατάφερε, αλλά έφτασε και στο -3 (58-55) στο 30′ παρά τις προσπάθειες του Παπαπέτρου με σερί 0-7 στο τέλος.

Οι πράσινοι ”ξύπνησαν” και αντέδρασαν άμεσα με 9-0 (67-55), την ώρα που οι Ισραηλινοί χρειάστηκαν 5:10′ για να σκοράρουν για πρώτη φορά στην τέταρτη περίοδο. Κάπου εκεί, η Μακάμπι έδειξε να μην έχει δυνάμεις για μία δεύτερη επιστροφή, ο Παπαπέτρου σκόραρε ακατάπαυστα και έτσι φτάσαμε στο τελικό 81-63.

Πού κρίθηκε: Η Μακάμπι έκανε το 58-55 στο 30′, όμως άφησε να περάσουν 5′ στο τέλος για να δεχθεί 9 πόντους και να μην σκοράρει κανέναν (67-55).

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου επέστρεψε φουριόζος με 20 πόντους-5 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν οι Ουάιτ με 15-7 και Μήτογλου με 12-8. Ο Χεζόνια πρόσθεσε 12-4. Για την Μακάμπι, προσπάθησε με 14 πόντους (5/11 σουτ) ο Ουίλμπεκιν και με 9 οι Ντόρσεϊ, Ζίζιτς, Ντιμπαρτολομέο.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63

Παναθηναϊκός: Μακ, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 5, Όγκαστ, Παπαπέτρου 20, Χεζόνια 12, Δίπλαρος, Κασελάκης, Ουάιτ 15, Μήτογλου 12, Μπέντιλ 4, Σαντ-Ρος 5

Μακάμπι: Μπράιαντ 5, Ουίλμπεκιν 14, Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1, Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 9, Ντιμπαρτολομέο 9, Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: 16ος ο Παναθηναϊκός, στα playoffs η Μπαρτσελόνα (videos)

Παναθηναϊκός: Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη επί της Μακάμπι του Σφαιρόπουλου! (videos)

Κάτας: “Να χτίσουμε μία δυνατή ομάδα για την επόμενη σεζόν”

Σφαιρόπουλος: “Δεν δείξαμε την επιθετικότητα που χρειαζόταν όταν μειώσαμε”

Παπαπέτρου: Σαν να μην έλειψε μια μέρα (videos)

Μήτογλου: Εξελίσσεται σε… “πολυεργαλείο” για τον Παναθηναϊκό! (videos)

Ουάιτ: “Έσταξε μέλι” για Χεζόνια – Κάτας μετά το season high (videos)