Ολυμπιακός: Με Βεζένκοφ φύλακα-άγγελο, δεν έπαθε “Κάουνας” κόντρα στην Άλμπα

2021-03-18T22:18:49+00:00 2021-03-18T23:00:41+00:00.

18/Mar/21 22:18

EUROLEAGUE 2020-2021 / ÁËÌÐÁ ÂÅÑÏËÉÍÏÕ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ EUROKINISSI)

Ο Βεζένκοφ έκανε τα ΠΑΝΤΑ στο Βερολίνο και έτσι ο Ολυμπιακός νίκησε την Άλμπα με 80-84, για την τρίτη σερί του νίκη στην Ευρωλίγκα!

Χτίζει σερί  Ολυμπιακός!

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην τρίτη σερί τους νίκη μετά το 80-84 στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα, για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν όλα τα λεφτά στην τέταρτη περίοδο, έφτασε στο +10 και το σημαντικότερο δεν λύγισε όταν μείωσε σε 78-79 η Άλμπα, κάτι που έχουμε δει αρκετές φορές σε φινάλε ματς των Πειραιωτών.

Τίποτα όμως δεν θα είχε γίνει αν δεν ήταν όλα τα λεφτά ο Βεζένκοφ με νέο ρεκόρ καριέρας και 31 πόντους, με τον φόργουορντ να κάνει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ παιχνίδι του στην Ευρωλίγκα μετά από 146 ματς με 41 στο ranking!

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας επικράτηση του Ολυμπιακού μετά τις 19/1/21 και την Βιλερμπάν, φτάνοντας το ρεκόρ του στο 14-16, την ώρα που οι Γερμανοί μετρούν 11-19.

Για την 31η αγωνιστική, η Άλμπα φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα (26/3, 22:00), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Φενέρ (26/3, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση (2-7), πριν η Άλμπα ανεβάσει στροφές και προηγηθεί με 12-9 με τον Σίβα. Οι Γερμανοί δεν έμειναν εκεί και έφτασαν στο 18-13 με το δίδυμο Έλις/Βεζένκοφ να είναι όλα τα λεφτά με 16 πόντους (8+8), για το 18-16 της περιόδου.

Χαμένα ριμπάουντ, τρίποντα και… Τίμαν έστειλαν στην Άλμπα στο +7 (29-22), η είσοδος όμως των ΜακΚίσικ/Ζαν-Σαρλ/Πρίντεζη έδωσε λύσεις στους ερυθρολεύκους, που όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά πέρασαν και μπροστά με 31-32. Το ματς είχε γίνει ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 37-37, πριν ο Σίβα υπογράψει το 42-37.

Βεζένκοφ, Βεζένκοφ, Βεζένκοφ…

vezenkov_alba

Το ματς απέκτησε ωραίο και γρήγορο ρυθμό στη τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως από μακριά. Το σχήμα με Πρίντεζη/Ζαν-Σαρλ απέδωσε, ο Βεζένκοφ ήταν ”καυτός” και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 60-61, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο… μηδέν (62-62).

Ο Βεζένκοφ συνέχισε τον… χαβά του, ο Σλούκας μπήκε στην εξίσωση και φτάσαμε στο 67-77 στο 35′ με 4 τρίποντα. Ο έλεγχος του ματς είχε περάσει για τα καλά στους φιλοξενούμενους, μένοντας μπροστά στο σκορ με 8-9 πόντους. Η Άλμπα μείωσε σε 78-79 στο -36”, ο Βεζένκοφ όμως το ”τελείωσε” με τρίποντο (78-82 στο -15”), για το τελικό 80-84.

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός ήταν φοβερός στο τέταρτο δεκάλεπτο και με όπλο το μακρινό σουτ έφτασε στο +10 μέσα σε 5′, διάστημα που έκρινε το ματς (επιμέρους 5-15). Το τρίποντο όμως του Βεζένκοφ για το 78-82 ήταν η φάση που έκρινε όλο το παιχνίδι.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Βεζένκοφ με ρεκόρ καριέρας και μία φοβερή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση με 31 πόντους-10 ριμπάουντ και 10/16 σουτ-5/5 βολές! Πολύ καλός και ο Σλούκας με 14 πόντους-4 ριμπάουντ-6 ασίστ, ενώ 9 είχαν οι ΜακΚίσικΈλις και 7 ο Λαρεντζάκης.

Για την Άλμπα, προσπάθησαν με 14 πόντους-9 ασίστ, 11 πόντους-10 ριμπάουντ και 13 πόντους οι Σίβα, Σίκμα και Λάμερς αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84

Άλμπα: Σίβα 14, Γκίφεϊ 8, Ντίλοου 5, Έρικσον 7, Σνέιντερ, Ολίντε 3, Φοτέκιο 7, Κουμάντζι, Τίμαν 9, Γκρέιντζερ 3, Σίκμα 11, Λάντερς 13

Ολυμπιακός: Χάρισον, Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7, Σπανούλης 3, Σλούκας 14, Βεζένκοφ 31, Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 5, Τζένκινς, Κουφός, Έλις 9, ΜακΚίσικ 9