Μπασκόνια: Πήρε φορά μετά τον Παναθηναϊκό και άλωσε το Βερολίνο! (videos)

2021-10-14T21:50:54+00:00 2021-10-14T22:26:55+00:00.

14/Oct/21 21:50

Η Μπασκόνια έχοντας προβάδισμα 23 πόντων στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να φύγει νικήτρια με 80-76 από το Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα η οποία πάλεψε μέχρι το τέλος για την μεγάλη ανατροπή.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πέτυχε το απόλυτο 2/2 στην πρώτη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα, αφού μετά τον Παναθηναϊκό κέρδισε και την Άλμπα Βερολίνου στην Γερμανία πολύ πιο εύκολα από το τελικό 80-76, αφού πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με +23.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ

Πλέον η Μπασκόνια με τις δύο συνεχόμενες νίκες ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-2, ενώ η Άλμπα έχει 1 νίκη κόντρα στην Φενέρ και αισίως τρεις ήττες.

“Σαρωτικοί” οι Βάσκοι στο πρώτο ημίχρονο!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπασκόνια και προηγήθηκε με 14-10 στο 5ο λεπτό με τον Φοντέκιο να έχει ήδη 8 πόντους. Οι Βάσκοι δεν είχαν κανένα λάθος μέχρι το 7ο λεπτό και προηγούνταν με 19-14 και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο Μαρίνκοβιτς πήρε… φωτιά με 3/3 τρίποντα και οδήγησε την ομάδα του σε επιμέρους σκορ 15-6 και αύξησε το προβάδισμα της στο +15 (36-21 στο 15′). Η διαφορά έφτασε και στους 22 πόντους (47-26 στο 18′) με την Μπασκόνια να έχει σκοράρει 27 πόντους με 7/13 τρίποντα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-29!

“Άντεξε” η Μπασκόνια στην αντεπίθεση της Άλμπα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την Άλμπα να προσπαθεί να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να μειώνει με επιμέρους σκορ 13-6 σε 58-42 (στο 25′) με τον Σίκμα να έχει 12 πόντους. Οι Βάσκοι διατηρούσαν ένα μεγάλο προβάδισμα (62-44 στο 29′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 62-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γερμανοί πάλεψαν για τη μεγάλη ανατροπή και με επιμέρους σκορ 12-8 μείωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά σε 70-59 στο 35ο λεπτό. 3′ λεπτά πριν το τέλος η Μπασκόνια επιθετικά είχε μείνει από δυνάμεις, όμως διατηρούσε διψήφιο προβάδισμα (74-64) και παρέμενε φαβορί για την νίκη.

Στα 35” οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 74-70, όμως 2/2 βολές του Γκρέιντζερ στα 26” “καθάρισε” το ματς κάνοντας το σκορ 76-70. Στο τέλος η Μπασκόνια πανηγύρισε το διπλό με 80-76.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου η Μπασκόνια ήταν ασταμάτητη και απέκτησε προβάδισμα 23 πόντων (52-29) το οποίο δεν κατάφερε να ανατρέψει ποτέ η Άλμπα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φοντέκιο ήταν καθοριστικός με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Γκρέιντζερ με 15 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80.