Μπασκόνια: Κέρδισε ΚΑΙ την Μονακό του Μάικ Τζέιμς και “χτίζει” σερί! (videos)

2021-10-22T22:12:46+00:00 2021-10-22T23:06:16+00:00.

22/Oct/21 22:12

Η Μπασκόνια κέρδισε και την Μονακό με 78-66 στη Βιτόρια και “τρέχει” σερί τριών νικών στην Ευρωλίγκα μετά το αρχικό της 0/2 στη διοργάνωση με πρωταγωνιστή τον Φοντέκιο.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς παρότι ακόμα δεν έχει συνέλθει από τους τραυματισμούς βρίσκει ρυθμό και αυτό φάνηκε και απόψε απέναντι στην Μονακό του Μάικ Τζέιμς την οποία κέρδισε εύκολα εντός έδρας με 78-66 χάρη στη πολύ καλή της άμυνα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπασκόνια μετά τη τρίτη σερί της νίκη μετά από αυτές επί του Παναθηναϊκού και της Άλμπα έχει ρεκόρ 3-2 και είναι μέσα στην οκτάδα, ενώ η Μονακό παραμένει σε απόσταση αναπνοής παρότι έχει 3 ήττες στα τελευταία 4 ματς.

Ντέρμπι με μικρό προβάδισμα των Βάσκων

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπασκόνια και προηγήθηκε με 12-9 (στο 5′) έχοντας 6/7 δίποντα, όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Μονακό να μειώνει σε 21-20 παρότι είχε 0/5 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βάσκοι πήραν και πάλι ένα σημαντικό προβάδισμα με 34-28 (στο 15′) με τον Φοντέκιο να τους οδηγεί έχοντας 12 πόντους. Με τον Μοτεγιούνας να έχει 10 πόντους και τον Τζέιμς 8 οι Γάλλοι μείωσαν σε 36-35 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-35.

Φοντέκιο… show και νίκη για Μπασκόνια!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βιτόρια ξεκίνησε με την Μπασκόνια να είναι απολαυστική και με επιμέρους σκορ 22-7 σε 7′ λεπτά να προηγείται με 60-42 έχοντας 20/30 δίποντα και να είναι φαβορί για τη νίκη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Μονακό να κάνει μικρό σερί 4-0 και να μειώνει σε 60-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Τζέιμς έχοντας πλέον 13 πόντους προσπαθούσε για την ανατροπή και βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 64-55 (στο 34′). Ο Φοντέκιο συνέχισε να είναι απολαυστικός με 20 πόντους και 4′ λεπτά πριν το τέλος κρατούσε μπροστά τους Βάσκους με 66-57. Στο 38ο λεπτό η διαφορά ήταν πλέον στους 12 (72-60) και στο τέλος η Μπασκόνια πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 78-66.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μπασκόνια που κράτησε την Μονακό στους  πόντους με

Παίκτης-κλειδί: Ο Σιμόνε Φοντέκιο ήταν και πάλι εξαιρετικός με 20 πόντους (8/9 σουτ), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και εκτέλεσε τους Μονεγάσκους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 60-46, 78-66.