Ολυμπιακός: Νίκη να ‘ναι κι όπως να ‘ναι! (videos)

2021-10-26T21:44:42+00:00 2021-10-26T22:40:05+00:00.

26/Oct/21 21:44

Ο Ολυμπιακός δεν είχε σταθερότητα, πήρε όμως τη νίκη κόντρα στην Άλμπα με 87-83, για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Δεν είχε την απόδοση, είχε όμως την ουσία.

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Άλμπα με 87-83, για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, παρόλο που ξέφυγε ακόμα και με 16, αλλά η γερμανική ομάδα επέστρεψε και κυνήγησε το ματς μέχρι το τέλος.

Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν την ίδια επιθετική λειτουργία όπως στα προηγούμενα ματς, το σημαντικότερο όμως για τον Μπαρτζώκα και την ομάδα του ήταν το αποτέλεσμα, για το 4-2 και το 4/4 στο ΣΕΦ.

Όλα αυτά κόντρα σε μία ομάδα, που πάλεψε μέχρι το τέλος, χωρίς όμως να καταφέρει την μεγάλη ανατροπή, για να πέσει στο 2-4.

Για την έβδομη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Φενέρ (28/10, 21:00), ενώ η Άλμπα φιλοξενεί την Μπάγερν (28/10, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε λίγο καλύτερα την αναμέτρηση, με την Άλμπα να έχει υψηλό ποσοστό στα δίποντα, κάτι που της επέτρεψε να μείνει κοντά στο σκορ (20-17). Ο… άχαστος Παπανικολάου (5/5) και ο Ντόρσεϊ έφεραν το 27-17, για το 27-19 στο 10′.

Οι Γερμανοί συνέχισαν με φόρα για το 29-26 με τον Ζούσμαν, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με 11-0 (40-26). Ο Σλούκας έστειλε την διαφορά στους 16 (45-29), αλλά η Άλμπα εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του Πρίντεζη στο ”5” με την Άλμπα να κάνει το 50-42, για το 52-42 του ημιχρόνου.

Δεν λύγισε και το πήρε

mckissic

Ανάλογο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τους ”ερυθρολεύκους” να έχουν τον έλεγχο του ματς και να είναι μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει και κατάφεραν να μπουν στην τελευταία περίοδο στο -12 (71-59).

Μάλιστα, η απόσταση έφτασε και μέχρι το -5 (80-75) στο 38′, με τον Ολυμπιακό να κάνει αρκετά λάθη. ΜακΚίσικ και Ζαν-Σαρλ έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, για το 82-77 και ο Ντα Σίλβα το 82-79. Ο Ντόρσεϊ έγραψε το 84-79 στο -20”, ο Ντα Σίλβα μείωσε σε 84-81, αλλά και πάλι ο Αμερικανός είχε 2/2 (86-81), για το τελικό 87-83.

Πού κρίθηκε: Η Άλμπα μείωσε σε 82-79, αλλά ο Ντόρσεϊ είχε 4/4 βολές στις κρίσιμες τελευταίες κατοχές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντόρσεϊ είχε 13 πόντους, ο Παπανικολάου 12 και ο Σλούκας 10 (6 ασίστ) για τον Ολυμπιακό. Ο Ντα Σίλβα ήταν πρώτος σκόρερ της Άλμπα με 17, με τον Σίκμα να προσθέτει 9 με 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 52-42, 71-59, 87-83

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 13, Λούντζης, Λαρεντζάκης 8, Φαλ 8, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 9, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 12, Ζαν-Σαρλ 6, Χρηστίδης, ΜακΚίσικ 7

Άλμπα: Λο 11, Ντα Σίλβα 17, Σμιθ 10, Ντίλοου, Ματίσεκ 8, Σνέιντερ, Ολίντε, Κουμαντζί, Τίμαν 4, Σίκμα 9, Μπλατ 5, Ζούσμαν 9

Πρίντεζης: Ξεπέρασε τους 3.500, αλλά… δεν το ήξερε! (videos)

Μπαρτζώκας: “Τα «must win» παιχνίδια είναι και τα πιο δύσκολα” (video)

Σλούκας: “Δεν ανησυχήσαμε, υπάρχει μία σιγουριά και φαίνεται”

Ο καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο Παπανικολάου έθεσε τις βάσεις για το απόλυτο! (video)