Εφές: Στο ίδιο έργο θεατές, έχασε και από την Ζενίτ (videos)

2021-11-05T20:14:50+00:00 2021-11-05T23:43:26+00:00.

05/Nov/21 20:14

Επιστροφή στις… ήττες για την Εφές, με την Ζενίτ να κάνει μία τρομερή εμφάνιση στην Τουρκία (79-90).

Συνεχίζει… σταθερά η Εφές!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης δείχνει ότι δεν μπορεί να συνέλθει με τίποτα, όπως επιβεβαιώνει και το 79-90 από την Ζενίτ στην Τουρκία!

Οι Τούρκοι έχασαν την επαφή με το σκορ και μάλιστα βρέθηκαν και στο -26 (40-66), με τους Κουζμίνσκας-Φράνκαμπ να κάνουν μεγάλο ματς με 33 πόντους.

Πλέον, η Αναντολού είναι στο 2-6, με τους νικητές να είναι στο 5-3. Για την ένατη αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από την Άλμπα (11/11, 21:00), ενώ η Ζενίτ υποδέχεται τον Ολυμπιακό (12/11, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου δυνατά, με τους Μίκι-Πόιθρες να δίνουν το προβάδισμα στην Ζενίτ μέχρι το τέλος της περιόδου (20-22), παρά τον… άχαστο Πλάις (4/4 σουτ) από πλευράς Εφές.

Ο Κουζμίνσκας υπέγραψε το +10 (27-37) των Ρώσων, οι οποίοι με 11-25 έκαναν το 31-47 με 8/12 τρίποντα, με την ομάδα του Πασκουάλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό +14 (33-47).

Η Ζενίτ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, πριν πατήσει πραγματικά γκάζι και… εξαφανιστεί. Με τον Φράνκαμπ να σκοράρει και το 11/18 στο τρίποντο, έκανε το 40-66, με την περίοδο να κλείνει στο 51-73.

Το ματς είχε ολοκληρωθεί πολύ πριν την συμπλήρωση των 40′, με τον Φράνκαμπ να σκοράρει κατά ριπάς, με την ομάδα του να φτάνει στην τρίτη εκτός έδρας νίκη της με

Πού κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο, η Ζενίτ ξέφυγε με 16 πόντους, όμως στην τρίτη έκανε την πραγματική διαφορά με το 40-66.

Παίκτης-κλειδί: Κουζμίνσκας και Φράνκαμπ έδωσαν την μεγάλη ώθηση στην Ζενίτ με 15 (5/9 σουτ-5 ριμπάουντ) και 18 πόντους (7/10 σουτ-3 ασίστ) αντίστοιχα. Μπάρον και Μίκι πρόσθεσαν από 10.

Για την Εφές, 13 πόντους-5 ριμπάουντ είχε ο Πλάις, 14 πόντους-4 ασίστ είχε ο Λάρκιν και 11-3 ο Μπουμπουά.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-47, 51-73, 79-90

Εφές: Λάρκιν 14, Μπομπουά 11, Σίνγκλετον, Μπράιαντ 10, Γκετσίμ, Γκαζί, Μοερμάν 10, Τουντσέρ, Πλάις 13, Μίτσιτς 6, Πετρούσεφ 9, Σίμον 6

Ζενίτ: Λόιντ 7, Ζακχάροφ 6, Καράσεφ, Μπάρον 10, Πούσκοφ, Κουζμίνσκας 15, Ζούμπκοφ 8, Πόιθρες 7, Ποτίτκα 7, Φράνκαμπ 18, Μίκι 10, Γκουντάιτις 2