Μακάμπι: Πέρασε ΚΑΙ από την Βιτόρια η ομάδα του Σφαιρόπουλου! (videos)

2021-11-05T22:19:49+00:00 2021-11-05T23:26:21+00:00.

05/Nov/21 22:19

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην Ευρωλίγκα, αφού ανάγκασε σε τρίτη σερί βαριά ήττα την Μπασκόνια με 87-69 μέσα στην έδρα της.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μετά τις back to back συντριβές σε Ζενίτ και Ούνικς γνώρισε και τρίτη σερί μεγάλη ήττα αυτή τη φορά στην έδρα της με 87-69 από την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου η οποία έχοντας σε μεγάλη μέρα τους ψηλούς της αύξησε το νικηφόρο σερί της στο 5-0!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μακάμπι συγκατοικεί με Ολυμπιακό, Μπαρτσελόνα και Βιλερμπάν στο 6-2, ενώ η Μπασκόνια με 3 νίκες και 5 ήττες έχασε επαφή με την οκτάδα.

Δίκαιο προβάδισμα από νωρίς για Μακάμπι

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μακάμπι και παίζοντας πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε με 12-6 (στο 6′) με τους Ρέινολντς – Ουίλιαμς να έχουν 8 πόντους μαζί με 4/4 δίποντα. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 7/8 δίποντα κρατούσε το προβάδισμα (17-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βάσκοι ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 φτάνοντας τα 6/9 τρίποντα και ανέτρεψαν το σκορ σε 27-21 (στο 13′). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τη σειρά τους με σερί 14-0 (!) και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 35-27 (στο 16′) και με τον Νάναλι να έχει 7 πόντους και 2 ασίστ. Η διαφορά ήταν σταθερά στους 8-9 για την Μακάμπι (40-31 στο 18′) με 13/18 δίποντα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-35.

“Πάρτι” της Μακάμπι στο δεύτερο μέρος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βιτόρια ξεκίνησε με την άμυνα της Μακάμπι να κάνει τη διαφορά στο παρκέ και να την διατηρεί μπροστά στο σκορ με διψήφιο προβάδισμα (56-44 στο 26′) και τον Ουίλιαμς να έχει 15 πόντους. Οι Βάσκοι κατέβασαν τη διαφορά από τους 10 (58-49 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Ιβάνοβιτς πίσω με 63-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μακάμπι με ένα σπουδαίο τρίποντο του Νάναλι προηγήθηκε για πρώτη φορά με +14 (70-56) και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη, ενώ λίγο μετά ο Ζίζιτς ανέβασε το επιμέρους σκορ της ομάδας του στο 10-2 και τη διαφορά στους 17 (73-56 στο 34′). 4′ λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί με την Μακάμπι στο +20 (70-50) και παρά τις προσπάθειες των Βάσκων που μείωσαν σε 78-64 (στο 37′) οι Ισραηλινοί πανηγύρισαν ένα τεράστιο διπλό με 87-69!

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική επίδοση της Μακάμπι η οποία είχε 87 πόντους με 25/40 δίποντα, 21 ασίστ και 12 λάθη, ενώ κράτησε τους Βάσκους στους 69 με 26/59 σουτ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν και οι δύο σέντερ των νικητών Ρέινολντς (16 πόντους και 5 ριμπάουντ) και Ζίζιτς (16 πόντους και 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 35-44, 54-63, 69-87