Η ΤΣΣΚΑ το έκανε δύσκολο, η Μπαρτσελόνα το πήρε εύκολα (videos)

2021-11-17T23:09:01+00:00 2021-11-17T23:26:45+00:00.

17/Nov/21 23:09

Η Μπαρτσελόνα πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στην ΤΣΣΚΑ με 81-73, για να μείνει στη πρώτη θέση.

Θριάμβευσε στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής η Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε την ΤΣΣΚΑ στη Βαρκελώνη με 81-73, για να παραμείνει πρώτη με 8-2.

Οι Ρώσοι έκαναν μια εξαιρετική τρίτη περίοδο και από το -11 (38-27) του ημιχρόνου βρέθηκε στο +10 (51-61), αλλά οι γηπεδούχοι με 30-13 πάτησαν γκάζι και έφτασαν στη νίκη.

Μίροτιτς και Ντέιβις ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, η οποία αγωνίστηκε δίχως τον Χίγκινς, ενώ και ο Καλάθης (10 πόντοι-7 ασίστ) αποχώρησε τραυματίας. Δεν ήταν αρκετοί Βόιγκτμαν και Σενγκέλια για την ομάδα του Ιτούδη (5-5).

Για την 11η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Βιλερμπάν (19/11, 22:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ φιλοξενείται από την Μπασκόνια (19/11, 21:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ήταν ντέρμπι στην θεωρία και αποδείχθηκε και στο παρκέ αυτό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 10′, για το 13-13 της περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα με Κούριτς-Γιοκουμπάιτις πήρε κεφάλι (24-19), πριν ξεφύγει με 12 (36-24), με την ΤΣΣΚΑ να μην μπορεί να βρει ρυθμό στην επίθεση, κάτι που την έφερε στο ημίχρονο στο 38-27.

Οι γηπεδούχοι και ο Κούριτς έκαναν το 41-27, αλλά ο Βόιγκτμαν με 18 πόντους έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 45-52. Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να πλησιάσει, μένοντας στο -9 (51-60) στο 30′.

Η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα με 11-1 (62-61), με την ΤΣΣΚΑ να μειώνει σε 70-67. O Ντέιβις υπέγραψε το 77-69 και το 79-71, για να πάει τελικά η νίκη στους Ισπανούς με 81-73.

Πού κρίθηκε: Στο 73-69, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 77-69.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς είχε 21 πόντους (7/11 σουτ) και 8 ριμπάουντ, 13 είχε ο Κούριτς, 14 ο Ντέιβις και 10 με 7 ασίστ ο Καλάθης. Ο Βόιγκτμαν είχε 21 (6/9 τρίποντα) και 17 οι Σενγκέλια.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 38-27, 51-60, 81-73

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 14, Σανλί 7, Μαρτίνεζ, Σμιτς2, Χέιζ 3, Οριόλα, Λαπροβίτολα, Κούριτς 13, Γιοκουμπάιτις 11, Μίροτιτς 21, Καϊσέντο, Καλάθης 10

ΤΣΣΚΑ: Λούντμπεργκ 4, Ούκχοφ, Χάκετ 2, Αντόνοφ, Βόιγκτμαν 21, Κλάιμπερν 9, Σενγκέλια 17, Μιλουτίνοφ 1, Φαρίντ, Γκριγκόνις 8, Κουρμπάνοφ 4, Σβεντ 7