Ολυμπιακός: Η άμυνα έφερε ρεκόρ και με άνεση το 9/9 στο ΣΕΦ (video)

2021-12-17T20:49:30+00:00 2021-12-17T21:53:18+00:00.

17/Dec/21 20:49

fall

Ο Ολυμπιακός πήρε μία ευρεία νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν, με τους ”ερυθρολεύκους” να κάνουν αμυντικό ρεκόρ στο πρώτο ημίχρονο, πριν ολοκληρώσουν το 9/9 στο ΣΕΦ!

Το παιχνίδι στο ΣΕΦ για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκα ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Βιλερμπάν ήταν ιδιαίτερα σκληρό και απαιτητικό από το πρώτο μέρος, με μία ομάδα όμως να ξεχωρίζει.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί επιθετικά να μην είχε βρει το γνωστό της ρυθμό, αφού σε αυτό συνέβαλλαν ο Κώστας Αντετοκούνμπο με τα hustle plays του και ο Στραζέλ με τη πίεση πάνω στη μπάλα, όμως δεχόμενη μόλις 21 πόντους (9/27 σουτ με 6 λάθη) στο πρώτο εικοσάλεπτο πήγε μπροστά στο σκορ με 39-21 στα αποδυτήρια.

Οι 21 πόντοι που δέχθηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος αποτελούν τη κορυφαία του αμυντική επίδοση στη φετινή Ευρωλίγκα σε ημίχρονο μετά τους 22 στη πρεμιέρα με τη Μπασκόνια.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 36 (79-43), με τους γηπεδούχους να στήσουν ”πάρτι” στο ΣΕΦ, για το τελικό 89-54, που έφερε το 9/9 εντός έδρας, στο φινάλε του πρώτου γύρου στο φαληρικό γήπεδο.