Δεν χάνει η Μπαρτσελόνα; Η Μπασκόνια διαφωνεί! (videos)

2021-12-30T22:17:35+00:00 2021-12-30T23:31:05+00:00.

30/Dec/21 22:17

Η Μπασκόνια ήταν εμφανώς ανώτερη της Μπαρτσελόνα και πήρε μία τεράστια νίκη με 94-75, για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρετά το 2021 η Μπασκόνια!

Οι Βάσκοι πήραν μία τεράστια νίκη με 94-75 κόντρα στη Μπαρτσελόνα, για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τους νικητές να δίνουν τέλος στο σερί 9 νικών των πρωτοπόρων στη βαθμολογία (15-3).

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στη τρίτη περίοδο και ξέφυγαν ακόμα και με 25 πόντους, με τους Γκιεντράιτις, Μπόλντγουϊν, Κοστέλο και Ενόκ να κάνουν μεγάλο ματς, για το 7-11 της ομάδας, για την δεύτερη σερί νίκη.

Το αξιοπερίεργο της υπόθεσης είναι ότι η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε να έχει μόνο νίκες από το εντός έδρας ματς με τη Μπασκόνια για την 9η αγωνιστική (93-67 στις 11/11/21), για να καταλήξει στο… μηδέν πάλι σε παιχνίδι με τους Βάσκους!

Όλα αυτά, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές απουσίες, καθώς η Μπασκόνια δεν είχε τον Σπάχια στον πάγκο και τον Ννοκό, ο οποίος υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα, ενώ η Μπαρτσελόνα δεν είχε Καλάθη, Κούριτς, Οριόλα, Αμπρίνες, αλλά είχε τον Χίγκινς.

Για την 19η αγωνιστική, η Μπασκόνια φιλοξενείται από τη Μακάμπι (6/1, 21:05), ενώ η Μπαρτσελόνα παίζει στη Μόσχα κόντρα στη ΤΣΣΚΑ (7/1, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

H εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Λαπροβίτολα να δείχνει τον δρόμο για το 18-23, παρόλα αυτά η Μπασκόνια βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, έστω και στο τέλος και μπόρεσε να μειώσει σε 20-23 μετά τη πρώτη περίοδο.

Γκρέιντζερ και Κοστέλο βγήκαν μπροστά και έστειλαν τους γηπεδούχους στο +10 (36-26) με 16-0 (1!) σε 7′, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν για λίγο για το 36-31, αλλά η Μπασκόνια βρήκε εκ νέου σκορ και πήρε στα αποδυτήρια με ένα +6 (40-34).

Ο Μίροτιτς έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του (19 πόντοι), αλλά η Μπαρτσελόνα δεν είχε της απαντήσεις στην άμυνα της Μπασκόνια, η οποία με Γκιεντράιτις και Μπόλντγουϊν πάτησαν το γκάζι για το 64-46, ενώ η διαφορά έφτασε και στους 22 (74-52), για το 74-54 στο 30′.

Η κατάσταση… ξέφυγε για την Μπαρτσελόνα, με το 82-57 στο 32′ να δίνει πρόωρο τέλος στο ματς, με τους γηπεδούχους απλά να συντηρούν την μεγάλη διαφορά που ”έχτισαν”, για να φτάσουν τελικά τη νίκη με 94-75.

Πού κρίθηκε: Το 20-26 έγινε 36-26 για την Μπασκόνια, η οποία στη τρίτη περίοδο πάτησε το γκάζι με επιμέρους 34-20.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκιεντράιτις έκανε μεγάλο ματς με 20 πόντους  (5/6 τρίποντα), με τον Ενόκ να έχει 13 πόντους-10 ριμπάουντ, όπως και ο Κοστέλο και τον Μπολντγουϊν 16 πόντους-8 ασίστ. Ο Μίροτιτς δεν ήταν αρκετός με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 74-54, 94-75

Μπασκόνια: Πίτερς 8, Μπόλντγουϊν 16, Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις, Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 10, Φοτέκιο 14, Ενόκ 13, Κοστέλο 13, Πίτερς, Γκιεντράιτις 20

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 4, Έξουμ 3, Σανλί 13, Μαρτίνεζ 2, Σμιτς 2, Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 12, Χίγκινς 2, Γιοκουμπάιτις 11, Μίροτιτς 19, Καϊσέντο 3, Νατζί 2