Ολυμπιακός: (Τα) χάνει στην Τουρκία – Χωρίς νίκη εδώ και τέσσερα χρόνια!

olympiacos_fener

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην έδρα της Φενέρ και επιβεβαίωσε πως (φέτος) η Τουρκία… δεν του πάει.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα παρκέ της Ευρωλίγκας μετά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (23/12), αλλά το αποτέλεσμα μόνο θετικό δεν ήταν.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, οι ”ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 94-80 από την Φενέρ, για την 20ή αγωνιστική.

Έχουμε και λέμε:

Αγωνιστικά μιλώντας, οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους 58-41 από το 20′, φτάνοντας ακόμα και στο +20 (89-69). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δεχθεί ξανά σε ένα ημίχρονο 58 πόντους.

Το τρίποντο έπαιξε σημαντικό ρόλο, με τους νικητές να μετρούν 15/29 (51,7%), με τον Μελί Μαχμούτογλου να έχει 4/5 και τον Ακίλε Πολονάρα 3/6.

Τα 15 εύστοχα σουτ από τα 6,75μ. ήταν τα περισσότερα που δέχθηκε μέχρι στιγμής σε 18 ματς. Μιλάμε για την καλύτερη άμυνα στο τρίποντο φέτος με μόλις 30,54%, δεχόμενη 7,7 τρίποντα ανά ματς.

Αν θέλουμε να βρούμε την δεύτερη χειρότερη αμυντικά επίδοση των Πειραιωτών (όσον αφορά τα τρίποντα), τότε θα… μείνουμε στην Πόλη, καθώς η Εφές είχε 12/33 (36,4%) στις 17/11/21, για το 88-69 της 10ης αγωνιστικής.

Όσο για το παθητικό, τότε οι 94 πόντοι είναι οι περισσότεροι που έχει δεχθεί φέτος η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ τελευταία φορά που δέχθηκε 94+ πόντους ήταν στις 4/2/20 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 94-69.

Επιπλέον, η ήττα της Τρίτης (11/1) ήταν η τρίτη σερί ήττα του Ολυμπιακού στην έδρα της Φενέρ, με το τελευταίο ”διπλό” να παραμένει το 83-90 στις 15/11/17, δηλαδή πριν από 1.518 ημέρες. Και γίνεται χειρότερο.

Δεν του πάει η Τουρκία

Ο Ολυμπιακός μετράει πλέον έξι ήττες, με τις δύο πιο ”βαριές” του να έρχονται από Εφές με 19 πόντους διαφορά και την Φενέρ με 14. Όλα αυτά από την τέταρτη καλύτερη άμυνα της λίγκας (πριν το ματς) με 72,18 πόντους ανά ματς.

Οι υπόλοιπες τέσσερις ήττες (Μπαρτσελόνα, ΤΣΣΚΑ, Ζενίτ, Ερυθρός Αστέρας) ήρθαν με μέσο όρο διαφορά τους 4,5 πόντους, επομένως οι δύο αυτές διαφορές είναι δεδομένο πως εκτινάσσουν τον αριθμό αυτόν στους 8,5 πόντους.

Και όπως έχετε ήδη καταλάβει από το περιεχόμενο και τον μεσότιτλο, η Τουρκία δεν είναι ευχάριστη εμπειρία για τους ”ερυθρολεύκους”.

Αν για την Φενέρ έχουν περάσει ήδη 1.518 ημέρες, για την Εφές έχουν περάσει 1.481 ημέρες χωρίς εκτός έδρας νίκη. Έχει 0/4 από τις 22/12/17, όταν ο Ολυμπιακός είχε φύγει νικητής κόντρα στην Εφές για τελευταία φορά με 58-61.

Συμπέρασμα;

Έχει 0/7 στην Τουρκία με Φενέρ ή Εφές, ενώ με το νέο σύστημα της Ευρωλίγκας (2016/17-) έχει ρεκόρ 3-11 (1-5+2-6)

Ιστορικά, μετά το 2001, o Ολυμπιακός είναι στο 5-6 στην Τουρκία απέναντι στην Φενέρ και στο 7-14 με την Εφές, αθροιστικά δηλαδή φτάνουμε στο 12-20, με το ποσοστό επιτυχία να είναι στο 60%.

Ολυμπιακός: Το δεύτερο ημίχρονο της Πόλης ήταν το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ της σεζόν! (videos)

Φενέρ: Η κομβική τριάδα που έκανε “ζημιά” στον Ολυμπιακό

Χασάν Μάρτιν: “Δεν ήταν θέμα τακτικής η ήττα”

Τζόρτζεβιτς: “Η άμυνά μας ήταν εξαιρετική”