Ρεάλ: Περίπατος με Μπασκόνια χωρίς Ταβάρες! (videos)

2022-01-14T22:18:49+00:00 2022-01-14T22:39:14+00:00.

14/Jan/22 22:18

Η Ρεάλ κέρδισε αρκετά εύκολα την Μπασκόνια στη Μαδρίτη με 89-74 και έκανε το 10/10 εντός έδρας στην Ευρωλίγκα σε μία βραδιά που είχε επιστροφές και απουσίες στο ρόστερ της.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπορεί να έχασε τους Ταβάρες και Ρούντι λόγω κορωνοϊού, όμως στην επιστροφή στη δωδεκάδα των Αμπάλντε – Τόμπκινς και έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Γιαμπουσέλε και Ράντολφ “πάτησε” την Μπασκόνια με 89-74 και παρέμεινε αήττητη εντός έδρας στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ρεκόρ 15-3 και συνεχίζει να “κυνηγάει” την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, ενώ η Μπασκόνια με 7-12 απέχει δύο νίκες από την οκτάδα.

“Πάρτι” για Ρεάλ και Γιαμπουσέλε στο πρώτο ημίχρονο

“Καυτή” ξεκίνησε το παιχνίδι η Ρεάλ η οποία προηγήθηκε με 15-6 (στο 5′) έχοντας 6/7 σουτ, 6 ασίστ και 1 λάθος. Ο Γιαμπουσέλε είχε στήσει “πάρτι” με 13 πόντους και 5/5 σουτ και αύξησε στο διψήφιο το προβάδισμα (23-11 στο 8′) της Ρεάλ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν επιθετικό ρυθμό, αλλά αυτό βοήθησε τους γηπεδούχους να διατηρήσουν ένα διψήφιο προβάδισμα με 34-24 (στο 14′). Με τη “Βασίλισσα” να μετράει 19/30 σουτ η διαφορά πήγε και στους 15 (46-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 50-35.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μαδρίτη ξεκίνησε με τη Ρεάλ να συνεχίζει την κυριαρχία της και να ανεβάζει το προβάδισμα της για πρώτη φορά στους 20 (59-39 στο 25′) μετρώντας 18/23 δίποντα. Οι παίκτες του Σπάχια προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν με επιμέρους σκορ 9-2 σε 61-48 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 69-50 και ουσιαστικά όλα να έχουν κριθεί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Βάσκοι έγιναν πιο πειστικοί στην άμυνα, αλλά οι Μαδριλένοι διατηρούσαν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα των 14 πόντων (75-61 στο 35′). Στο 37ο λεπτό η Μπασκόνια προσπαθούσε να μειώσει περισσότερο (75-64), αλλά η Ρεάλ “τελείωσε” το ματς με επιμέρους σκορ 6-2 (81-66 στο 38′) και στο φινάλε πανηγύρισε εύκολα τη νίκη με 89-74.

Που κρίθηκε: Στη δεύτερη περίοδο όπου η Ρεάλ μπήκε προηγούμενη με 25-17 και με επιμέρους σκορ 25-18 “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στους 15 (50-35) διαφορά την οποία δεν έχασε σε κανένα σημείο μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαμπουσέλε ήταν απολαυστικός με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ράντολφ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ. Επίσης ο Αμπάλντε στη επιστροφή του είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-35, 69-50, 89-74