Παναθηναϊκός: Το καλύτερο αμυντικά ημίχρονο έφερε το +18 επί της Μπασκόνια (videos)

2022-01-28T20:41:59+00:00 2022-01-28T20:46:04+00:00.

28/Jan/22 20:41

evans

Ο Παναθηναϊκός ήταν το απόλυτο αφεντικό στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Μπασκόνια με 38-20!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κύλησε το πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Μπασκόνια για τον Παναθηναϊκό.

Οι ”πράσινοι” προηγήθηκαν με 38-20 στην ανάπαυλα του ματς για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, στην μεγαλύτερη διαφορά του ματς μετά τους 17 (27-10) στο 12′.

Η άμυνα έκανε την δουλειά για τους γηπεδούχους και οδήγησε σε μεγάλη αστοχία τους Ισπανούς των 8/24 διπόντων (33,3%) και 0/13 τριπόντων (4/4 βολές)!

Μάλιστα, οι 20 πόντοι που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός αποτελούν το καλύτερο αμυντικά ημίχρονο της χρονιάς, μετά τους 24 στο δεύτερο μέρος κόντρα στην Άλμπα, στη νίκη του ”τριφυλλιού” με 82-67 στις 10/12/21!

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και με 8/10 σουτ και με μπροστάρηδες τους Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζέρεμι Έβανς, μπήκαν σε θέση οδηγού, για το 22-8 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Βάσκοι ανέβασαν στροφές στην συνέχεια, μόνο για να μειώσουν σε 29-17, όμως το 0/12 τρίποντα δεν βοήθησε για κάτι παραπάνω, την ώρα που ο Στέφαν Γιόβιτς είχε ήδη σκοράρει τους πρώτους του πόντους (25-10 στο 11′).

Ο Παναθηναϊκός είχε 11/20 δίποντα (55%), 5/10 τρίποντα (50%), 1/2 βολές (50%), 17 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη, με τον Τζέρεμι Έβανς να έχει 11 πόντους (5/6 σουτ) και τον Οκάρο Ουάιτ 10.

Όσο για την Μπασκόνια, είχε 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη, με τον Φοτέκιο να έχει 7 πόντους-4 ριμπάουντ και τον Γκιεντράιτις 5-5.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μποχωρίδης 3, Καββαδάς, Παπαπέτρου 2, Κασελάκης 2, Ουάιτ 10, Αβδάλας, Νέντοβιτς 7, Έβανς 11, Σαντ-Ρος, Γιόβιτς 3, Μαντζούκας

Μπασκόνια (Σπάχια): Μπόλντγουϊν 2, Μπαρέρα, Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 4, Φοτέκιο 7, Ίνοκ 2, Πίτερς (Λαμάρ), Γκιεντράιτις 5, Ραϊέστε