Μπασκόνια: Χωρίς νίκη το 2022, την “πλήρωσε” η Εφές (videos)

2022-03-08T22:51:48+00:00 2022-03-09T00:22:06+00:00.

08/Mar/22 22:51

Η Μπασκόνια πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Εφές (87-74), με τον Μπόλντγουϊν να βάζει την υπογραφή του.

Η Μπασκόνια ήταν χωρίς νίκη μέσα στο 2022 (8 ήττες), αλλά επιτέλους πανηγύρισε!

Οι Ισπανοί έκαναν ένα μεστό παιχνίδι και νίκησαν την Εφές με 87-74, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ής αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ακόμα και με 8 πόντους στο ημίχρονο, αλλά το δεύτερο μέρος (51-31) άνηκε πλήρως στους γηπεδούχους, με τον Μπόλντγουϊν να κάνει μεγάλο ματς με 20 πόντους-11 ασίστ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 8-19, με τους ηττημένους να μένουν στις 14 νίκες σε 27 ματς, παρά την πολύ καλή εμφάνιση των Λάρκιν και Μίτσιτς με 21 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Η Εφές είχε νικήσει την Μπασκόνια στο ματς του πρώτου γύρου (15η αγωνιστική) με 87-72. Για την 29η αγωνιστική, η Μπασκόνια φιλοξενείται από την Βιλερμπάν (10/3), ενώ η Εφές από την Μονακό (11/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα με 7-0 και 14-6 αμέσως μετά, με τον Φοτέκιο σε πρώτο πλάνο. Όλα αυτά, μέχρι να… πάρει μπρος ο Λάρκιν, με την Εφές να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +2 (22-24), με τον Αμερικανό να μετράει 5/5 τρίποντα!

Το ματς ήταν ντέρμπι και στην συνέχεια, με την τουρκική ομάδα να περνάει τελικά μπροστά με 29-31, με τον Μίτσιτς να σκοράρει συνεχόμενα. Οι Βάσκοι έμειναν σε ρόλο δευτεραγωνιστή στα τελευταία 5′, για το 36-43 του ημιχρόνου.

Η ολική επαναφορά για την Μπασκόνια ήρθε στη τρίτη περίοδο, όταν με σερί 11-0, πήρε το προβάδισμα με 53-50, με τους Μπόλντγουϊν-Φοτέκιο-Κοστέλο να κάνουν την δουλειά. Όλα αυτά, την ώρα που η Εφές προσπάθησε, αλλά αρκέστηκε στο 62-58.

To παιχνίδι έγινε… διαγωνισμός τριπόντων, με τους γηπεδούχους να είναι πιο εύστοχοι, για το 80-68 στο 37′ με τον Μπόλντγουϊν να κάνει μεγάλο ματς. Η εμμονή των Τούρκων στο τρίποντο δεν βοήθησε, η Μπασκόνια έβρισκε σκορ και έτσι φτάσαμε στο τελικό 87-74.

Πού κρίθηκε: Η Μπασκόνια πέρασε μπροστά στο σκορ με 53-50 και έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω, με τον Μπόλντγουϊν να βάζει δύο σημαντικά καλάθια (80-68 και 82-70).

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά ο Μπόλντγουϊν με 20 πόντους-11 ασίστ (8/11 σουτ), με τον Φοτέκιο να προσθέτει 13-5. 10 πόντους-10 ριμπάουντ είχε ο Κοστέλο, 10-5 ο Γκιεντράιτις και 11 ο Ραϊέστε.

Ο Μίτσιτς είχε 23 πόντους και ο Λάρκιν 21 για την Εφές, δεν ήταν όμως αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 36-43, 62-58, 87-74

Μπασκόνια: Ραϊέστε 11, Μπόλντγουϊν 20, Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 3, Μαρίνκοβιτς 3, Γκρέιντζερ, Φοτέκιο 15, Ίνοκ 7, Κοστέλο 10, Πίτερς 5, Γκιεντράιτις 10, Κούρουκς 3

Εφές: Λάρκιν 21, Μπομπουά 5, Σίνγκλετον 8, Μπράιαντ, Γκαζί, Μοερμάν 4, Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 23, Άντερσον, Πετρούσεφ 4, Ντάνστον 5