Ολυμπιακός: Ακόμα μετράει ρεκόρ μετά τον θρίαμβο στο ντέρμπι (videos)

2022-03-18T17:33:00+00:00 2022-03-18T17:33:00+00:00.

18/Mar/22 17:33

vezenkov_printezis

Το Eurohoops συγκέντρωσε μερικά από τα ρεκόρ, που σημείωσε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

O Ολυμπιακός θριάμβευσε στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, όπως δείχνει και το τελικό 101-73. Οι ”ερυθρόλευκοι” ήταν σαρωτικοί και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης.

Ενδεικτικό ήταν πως ο Δημήτρης Πρίφτης έκανε λόγο για ”ντροπή”, όσον αφορά το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης ζήτησε συγγνώμη.

Τι εννοούσε, όμως, ο προπονητής του Παναθηναϊκού;

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί και προηγήθηκαν με 38-13, με την εικόνα του ματς να είναι απόλυτα υπέρ του Ολυμπιακού, στο πιο παραγωγικό ιστορικά δεκάλεπτο της ομάδας, μετά τους 39 κόντρα στην Εστουδιάντες (2000/01) και την Ρεάλ (τελικός 2013).

Το 58-33 του ημιχρόνου, δεν έφερε και λίγα ρεκόρ. Έχουμε και λέμε:

• Οι 25 πόντοι της διαφοράς (58-33) είναι η δεύτερη μεγαλύτερη για τον Ολυμπιακό στην ιστορία του στην Ευρωλίγκα μετά το +38 στα playoffs της σεζόν 2010/11 κόντρα στη Σιένα (47-9).
  • Οι 58 πόντοι είναι οι περισσότεροι σε πρώτο ημίχρονο εντός έδρας στην ιστορία της ομάδας, ξεπερνώντας τους 55 του αγώνα με τη Μπασκόνια το 2007/08. Εκτός έδρας, σκόραρε 60 πόντους φέτος εναντίον της Αρμάνι Μιλάνο, αλλά και στο δεύτερο μέρος του τελικού του 2013 με την Ρεάλ.

Πάμε τώρα και στο τελικό σκορ. Πρώτα από όλα, μιλάμε για την καλύτερη επιθετικά φετινή εμφάνιση των Πειραιωτών, μετά τους 98 κόντρα στη Μπάγερν στο Μόναχο (νίκη με 88-98).

Επιπλέον, ήταν η πρώτη ”100άρα” μετά το 93-101 επί της Βιλερμπάν την σεζόν 2020/21, όταν οι ”ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη μετά από παράταση.

Φυσικά, μιλάμε για την πρώτη ομάδα, που ξεπέρασε τους 100 πόντους σε 21 ευρωπαϊκά ντέρμπι ”αιωνίων”, την ώρα που είναι μόλις η 7η φορά γενικά, που έγινε κάτι τέτοιο. Το 110-94 την σεζόν 1990/91 ήταν η τελευταία, που αφορά τον Ολυμπιακό.

Επιπλέον, Πρόκειται για τη μεγαλύτερη νίκη επί του Παναθηναϊκού, με το +28 να ξεπερνάει το 49-69 (+20) το 1996/97. Συγχρόνως, πρόκειται και για την τέταρτη μεγαλύτερη “ερυθρόλευκη” νίκη στα ντέρμπι “αιωνίων” σε όλες τις διοργανώσεις.

Ολυμπιακός Blog: Σε μία ΘΡΥΛΙΚΗ βραδιά έδειξε ικανός για ΜΑΚΡΙΑ!

Ολυμπιακός: Τι θέλει για πλεονέκτημα και τρίτη θέση (βαθμολογία)

Eurohoops Show: Vol. 24: Ονειρώδης Ολυμπιακός, εφιαλτικός Παναθηναϊκός

ΜακΚίσικ στο Eurohoops Show: “Μας θεωρούν μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρωλίγκα” (video)

Ολυμπιακός: Πρόκριση Νο 20 σε playoffs Ευρωλίγκας, δεύτερος σε συμμετοχές! (πίνακας)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Πρώτη “100άρα” μετά από 3.938 ημέρες!

Ολυμπιακός: Η μεγαλύτερη νίκη στην Ευρωλίγκα επί του Παναθηναϊκού κι η τέταρτη σε όλες τις διοργανώσεις (video)

Ονειρικός Ολυμπιακός, οργιαστική πρώτη περίοδος!