Μπαρτσελόνα: Έπαιξε ως πρωτοπόρος, νίκησε και τον Ερυθρό Αστέρα (videos)

2022-03-18T22:48:23+00:00 2022-03-19T02:54:40+00:00.

18/Mar/22 22:48

Κανένα πρόβλημα για την Μπαρτσελόνα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (82-70).

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Σάρας επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 82-70, για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας και συνεχίζει πρώτη στη βαθμολογία με 19-5.

Το ματς άνηκε πλήρως στους νικητές, καθώς δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχό του και το προβάδισμα, αν και οι Σέρβοι έκαναν μία προσπάθεια στο τέλος (75-68), αρκέστηκαν όμως στο 11-13.

Όλα τα λεφτά οι Μίροτιτς και Έξουμ, ”παρών” ο Ντέιβις, καθοριστικός και ο Καλάθης για τους νικητές. Αντιθέτως, Ντόμπριτς και Ιβάνοβιτς δεν ήταν αρκετοί για τους ηττημένους, που μετρούσαν τέσσερις σερί νίκες.

Στο ματς του πρώτου γύρου (15η αγωνιστική), η Μπαρτσελόνα είχε πάρει τη νίκη στη Σερβία με 69-76. Για την 31η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Άλμπα (22/3), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας δεν αγωνίζεται (θα υποδεχόταν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλάθλους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα, όμως, για την ακρίβεια ο Μίροτιτς (13 πόντοι με 5/5 σουτ), πάτησε το γκάζι και έκλεισε τη περίοδο στο 22-15.

Η συνέχεια άνηκε πλήρως στους γηπεδούχους, οι οποίοι με μπροστάρη τον Ντέιβις, ξέφυγαν με double score (42-21), την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας είχε παθητικό ρόλο, σκοράροντας κυρίως με βολές. Ακόμα κι έτσι, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο -15 (47-32).

Το σκηνικό ανάλογο και στη τρίτη περίοδο, με τον Μίροτιτς να συνεχίζει τον… χαβά του, παρόλα αυτά ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε ότι με λίγα παραπάνω πράγματα, μπορεί να κάνει την αντεπίθυεσή του. Αυτή δεν ήρθε μέχρι το 30′, καθώς είχαμε το 65-51, αλλά δεν άργησε.

Ο Ιβάνοβιτς έγραψε το 75-68 στο 35′, αλλά Μίροτιτς και Έξουμ έγραψαν το 78-68, με τον δεύτερο να κάνει το 80-70, αφού ο Καλάθης έκλεψε τη μπάλα στο -1:35′. Ο Ντέιβις έκανε το μπλοκ στο -49” και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, με τη Μπαρτσελόνα να κερδίζει με 82-70.

Πού κρίθηκε: Καλάθης και Ντέιβις έβγαλαν δύο σημαντικές άμυνες στα τελευταία 1:35′, με τον Χέιζ να κάνει το 82-70 στο -23”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς είχε 19 πόντους (8/10 σουτ), ο Έξουμ 13 και ο Ντέιβις 12 με 6 ριμπάουντ. Ο Καλάθης πρόσθεσε 6 πόντους-7 ασίστ. Ο Ντόμπριτς είχε 17 και ο Ιβάνοβιτς 13 για τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 47-32, 65-51, 82-70

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 12, Έξουμ 13, Μαρτίνεζ, Σμιτς 8, Χέιζ 4, Λαπροβίτολα 3, Αμπρίνες 2, Κούριτς 3, Γιοκουμπάιτις 10, Μίροτιτς 19, Νατζί 2, Καλάθης 6

Ερυθρός Αστέρας: Λαζάρεβιτς 4, Ουόλτερς 4, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 9, Λάζιτς, Κάλινιτς 5, Ντόμπριτς 17, Σιμόνοβιτς, Ιβάνοβιτς 13, Μάρκοβιτς 7, Ουάιτ 4, Κούζμιτς 5