2022-03-18T22:11:48+00:00 2022-03-18T23:02:20+00:00.

18/Mar/22 22:11

VITORIA-GASTEIZ, SPAIN - MARCH 18: Rokas Giedraitis, #31 of Bitci Baskonia Vitoria Gasteiz in action during the Turkish Airlines EuroLeague Regular Season Round 30 match between Bitci Baskonia Vitoria Gasteiz and Alba Berlin at Fernando Buesa Arena on March 18, 2022 in Vitoria-Gasteiz, Spain. (Photo by Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images)

Η Μπασκόνια πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στην Άλμπα με 85-68.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η Μπασκόνια ήταν ανώτερη της Άλμπα και μπόρεσε να φτάσει στη νίκη με 85-68, ανεβαίνοντας στο 10-15, ρεκόρ που την βάζει στην… εξίσωση των πλέι οφς!

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι Βάσκοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν ξανά, φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Ο Γκιεντράιτις με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ ο Μπόλντγουϊν έλαμψε με 16 πόντους, 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Για την Άλμπα, η οποία κατέβασε… 10άδα στη Βιτόρια, ο Σμιθ είχε 16 πόντους και ο Ντα Σίλβα 13.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-19, όμως το δεύτερο ανήκε στην Μπασκόνια. Οι Βάσκοι με ένα επιμέρους 23-12 ξέφυγαν και πήγαν έτσι στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 44-31.

Στο δεύτερο μισό η Άλμπα επέστρεψε και μείωσε το 30 με 66-60, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τα πατήματά τους, ξεφεύγοντας και φτάνοντας στη νίκη με 85-68.

Δεκάλεπτα: 21-19, 44-31, 64-60, 85-68

Μπασκόνια (Σπάχια): Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 λάθος σε 28:59), Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς 10 (2), Φοντέκιο 12 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κοστέλο 9 (7 ριμπάουντ), Πίτερς 3 (1/8 σουτ), Γκιεντράιτις 22 (6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές), Κούρουτς

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Ντα Σίλβα 13 (6/8 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σμιθ 16 (3), Ντέλοου 2, Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1/8 σουτ), Κουμάτζι 2, Σίκμα 2 (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπλατ 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ζούσμαν 4 (2/7 σουτ), Λάμερς 8 (4/5 δίποντα)