Μπαρτσελόνα: Πέρασε από το Βερολίνο και “αγκάλιασε” την πρωτιά! (videos)

2022-03-22T21:47:29+00:00 2022-03-22T22:43:35+00:00.

22/Mar/22 21:47

Η Μπαρτσελόνα πραγματοποιώντας μία καλή εμφάνιση στο Βερολίνο με 95-79 και πρωταγωνιστές τους Μίροτιτς – Καλάθη κέρδισε εύκολα την Άλμπα και “αγκάλιασε” την πρώτη θέση στη regular season της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έχει βάλει φουλ τις μηχανές στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα και έφυγε με το μεγάλο διπλό με 95-79 από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου με κορυφαίους παίκτες το δίδυμο των Μίροτιτς – Καλάθη και με εξαιρετική ευστοχία από τα 6,75 (14/23).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα με ρεκόρ 20-5 “αγκαλιάζει” την πρώτη θέση της κατάταξης περιμένοντας πλέον και τη μαθηματική επιβεβαίωση, ενώ η Άλμπα με 9-14 έμεινε αρκετά από την όγδοη θέση που οδηγεί στα playoffs.

Φουλ επίθεση και προβάδισμα από νωρίς για Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα από νωρίς είχε επιβάλλει χαμηλό ρυθμό και προηγούνταν με 9-6 (στο 5′), αλλά η Άλμπα παρέμενε ανταγωνιστική και ο Μίροτιτς κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με τρίποντο (14-11 στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-13 και την Μπάρτσα να έχει 8/16 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιασικεβίτσιους με τους Χέις και Κούριτς να σκοράρουν προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (28-18 στο 13′) επιβάλλοντας ακόμα περισσότερο το ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι με μικρό σερί 6-0 μείωσαν σε 28-24 (στο 15′), αλλά η Μπάρτσα με επιμέρους σκορ 12-6 ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 (40-30 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-39 και τους Καταλανούς να μετρούν 6/10 τρίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο “κλείδωσε” το διπλό η Μπάρτσα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να κάνει σερί 8-0 και να προηγείται για πρώτη φορά με +16 (55-39 στο 23′) δείχνοντας πως “κλειδώνει” από νωρίς το διπλό. Η διαφορά πήγε και στο +20 (65-45 στο 26′) με την Άλμπα να μην μπορεί να μειώσει σημαντικά τη διαφορά. Το σκορ ήταν 68-49 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 73-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η διαφορά της Μπαρτσελόνα μειώθηκε ακόμα περισσότερο σε 75-65 (στο 34′) με την Άλμπα να προσπαθεί για την τεράστια ανατροπή. Στο 36ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 15 (83-68) και ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί. Δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 85-73 και στο φινάλε οι Καταλανοί πανηγύρισαν το μεγάλο διπλό με 95-79.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου και η Μπαρτσελόνα μπήκε προηγούμενη με 47-39 και με επιμέρους σκορ 18-6 προηγήθηκε στο 26′ με +20 (65-45) και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ο Καλάθης με 9 πόντους, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Σμιτς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 39-47, 58-73, 79-95