Η Μπαρτσελόνα είναι η κορυφαία ομάδα και η Φενέρ το… κατάλαβε καλά (videos)

2022-03-25T22:48:06+00:00 2022-03-25T23:25:24+00:00.

25/Mar/22 22:48

Κανένα πρόβλημα για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Φενέρ (88-67).

”Σβηστή” η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Φενέρ, με την ομάδα του Σάρας να παίρνει τη νίκη με 88-67, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι νικητές των 16/27 τριπόντων έχουν εξασφαλίσει και μαθηματικά την κορυφή, έχοντας πλέον 21-5, την ώρα που οι Τούρκοι των πέντε σερί ηττών με 9-15, έχουν ελάχιστες ελπίδες για την οκτάδα.

Ο Αμπρίνες άφησε πίσω τον τραυματισμό του και έδειξε ότι είναι ξανά εδώ με 18 πόντους και 6/7 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν και ο Μίροτιτς.

Για την 33η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (1/4) και υποδέχεται στο φινάλε την Μακάμπι (7/4), ενώ η Φενέρ έχει ακόμα 4 ματς, με πρώτο αυτό κόντρα στην Άλμπα εντός (29/3), για την 21η αγωνιστική.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε… αγριεμένη με 25-13, την ώρα που Μίροτιτς και Αμπρίνες είχαν 20 πόντους και 6/7 σουτ. Η Φενέρ, όμως, δεν έμεινε αμέτοχη και με ένα σερί 0-8, επέστρεψε στο ματς, για το 25-21, σκορ που έκλεισε και τη πρώτη περίοδο.

Οι Τούρκοι πάλευαν, αλλά οι Ισπανοί ήταν μία κλάση παραπάνω. Το 9/16 τρίποντα και η εξαιρετική εμφάνιση του Αμπρίνες έφεραν το +13 (40-27). Και πάλι, όμως, η Φενέρ είχε την απάντηση πριν το ημίχρονο, με ένα σερί 0-7 (40-34), για το 42-34 στην ανάπαυλα.

Με τον Καλάθη να μοιράζει ασίστ και τους Αμπρίνες-Μίροτιτς να μοιάζουν ασταμάτητοι, η Μπαρτσελόνα πήγε στο 61-39 και ουσιαστικά  έδωσε τέλος στο ματς, με την Φενέρ να μοιάζει ανήμπορη για το κάτι παραπάνω από το 70-49 στο 30′.

Ίδιο σκηνικό και στα τελευταία 10′, με τους γηπεδούχους να ”γράφουν” το 79-51 στο 34′ και τα τελευταία λεπτά να είναι εντελώς τυπική διαδικασία. Το φινάλε βρήκε νικήτρια τη Μπαρτσελόνα με 88-67.

Πού κρίθηκε: Η Φενέρ μείωσε σε 40-34, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ”εξαφανίστηκε”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αμπρίνες έκανε το πρώτο μεγάλο του ματς για φέτος με 18 πόντους (6/7 τρίποντα), με τον Μίροτιτς να έχει 18 (5/6 σουτ). Ο Καλάθης μοίρασε 10 ασίστ, μαζί με 5 πόντους-5 ριμπάουντ. 15 πόντους είχε ο Γκούντουριτς για την Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-34, 70-49, 88-67

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 6, Έξουμ 5, Μαρτίνεζ 3, Σμιτς 6, Χέιζ 7, Λαπροβίτολα 7, Αμπρίνες 18, Κούριτς 6, Μίροτιτς 18, Καϊσέντο 7, Μπονίγια, Καλάθης 5

Φενέρ: Χέιζερ, Σαγιόκ 2, Ακπινάρ 11, Μαχμούτογλου 4, Χένρι 5, Πιερ 8, Μπαρτέλ 2, Γκούντουριτς 15, Βέσελι 8, Φλόιντ 3, Μπούκερ 6, Πολονάρα 3