Εφές: Νίκησε την Άλμπα και έχει το πάνω χέρι για την πέμπτη θέση (videos)

2022-04-01T21:09:53+00:00 2022-04-01T21:25:15+00:00.

01/Apr/22 21:09

Ο Λάρκιν βγήκε μπροστά και έδωσε τη νίκη στην Εφές κόντρα στην Άλμπα με 87-77.

Έκανε το χρέος της η Εφές!

Η τουρκική ομάδα βρήκε στα σκούρα με την Άλμπα, αλλά ο Λάρκιν ήταν εκεί και έδωσε τη νίκη με 87-77, για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Αμερικανός ήταν φοβερός στο δεύτερο ημίχρονο και με 28 πόντους, ανέβασε την ομάδα του στο 15-11, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά μία θέση στα playoffs.

Το ίδιο ισχύει και για τη Μονακό (14-13), την ώρα που η γερμανική ομάδα έμεινε… σχεδόν εκτός οκτάδας (11-15). Οι νικητές έχουν, πια, το πάνω χέρι για τη πέμπτη θέση, την ώρα που ο Μίτσιτς ήταν εκτός δράσης.

Στο ματς του πρώτου γύρου, η Εφές είχε πάρει τη νίκη με 63-90. Για την 34η αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από τον Ερυθρό Αστέρα (8/4), ενώ η Άλμπα από τη Μονακό (8/4).

Πριν, η Εφές υποδέχεται τη Μπάγερν (6/4, 19η αγωνιστική) και η Άλμπα τον Παναθηναϊκό (6/4, 19η αγωνιστική).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα κα έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά (4-16), την ώρα που η Εφές είχε μόλις 2/11 σουτ. Τίμαν και Ντα Σίλβα έκαναν την διαφορά για τους Γερμανούς, για το 9-22 στο 7′, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +8 (16-24).

Ο Λο μπήκε στην εξίσωση και έτσι η Άλμπα ξέφυγε με 19-34, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι και τον έλεγχο του ματς. Οι γηπεδούχοι, όμως, γύρισαν τη κατάσταση με σερί 13-0 (32-34), ισοφάρισαν σε 36-36, για το 36-39 του ημιχρόνου.

Το σκηνικό ίδιο και στη τρίτη περίοδο, παρόλα αυτά Λάρκιν και Μοερμάν μετέτρεψαν το 46-52 σε 54-52, με το ματς να αλλάζει εντελώς, για το 62-54, την ώρα που ο Αμερικανός έκαμνε φοβερό ματς με 19 πόντους-5 ριμπάουντ-6 ασίστ, για το 62-57 στο 30′.

Η Άλμπα επέστρεψε με 66-64, αλλά ο Λάρκιν ήταν εκεί και έδωσε πόντους για το 75-70 και το 78-73 με τρίποντα. Ο Μοερμάν ”έγραψε” το 80-75, με τον πρώτο να κάνει το 83-75, με το τρίποντο στο -1:06′, που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην Εφές με 87-77.

Πού κρίθηκε: Ο Λάρκιν έβαλε τρία μεγάλα τρίποντα, με το τελευταίο να έρχεται στο -1:06′ για το 83-75.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάρκιν είχε 28 πόντους-5 ριμπάουντ και 8 ασίστ με 10/20 σουτ. 14 είχε ο Μπράιαντ και 13 ο Μοερμάν. Δεν ήταν αρκετοί οι Ντα Σίλβα και Λο με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 36-39, 62-57, 62-57, 87-77

Εφές: Λάρκιν 28, Σίνγκλετον 4, Σαϊμπίρ, Μπράιαντ 14, Γκαζί, Μοερμάν 13, Τουντσέρ, Πλάις 8, Άντερσον 4, Πετρούσεφ, Ντάνστον 9, Σίμον 7

Άλμπα: Λο 15, Ντα Σίλβα 20, Σμιθ 8, Ντίλοου 8, Ματίσεκ 6, Σνάιντερ 3, Νίκιτς, Ολίντε, Κουμάντζι 2, Τίμαν 11, Ζούσμαν 4