Ζακ ΛεΝτέι: “Το πλάνο ήταν να κάνουμε φάουλ στο +3. Έπρεπε να ακούσουμε τον προπονητή μας”

2022-10-15T10:51:53+00:00 2022-10-15T10:51:53+00:00.

15/Oct/22 10:51

Η Παρτίζαν υπέστη δεύτερη εκτός έδρας ήττα και πάλι με κατοστάρα εις βάρος της – στην παράταση αυτή τη φορά- αλλά σε αντίθεση με το Βερολίνο όπου η Άλμπα την κατέβαλλε εύκολα, στη Βιτόρια είχε τα πάντα στα χέρια της. Και τα πέταξε στα σκουπίδια…

Η Μπασκόνια νίκησε στην παράταση με 103-96, αλλά για να φτάσει στην καθαρή επιτυχία, χρειάστηκε η Παρτίζαν να της δώσει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Με +3 μπροστά, η Παρτίζαν είχε απλά μία δουλειά: να κάνει φάουλ σε παίκτης της Μπασκόνια για να μην ισοφαρίσει με τρίποντο. Και δεν το έκανε…

“Έπρεπε να έχουμε κερδίσει το παιχνίδι, αλλά δεν το κάναμε. Ήταν μία ήττα που πονάει. Ειλικρινά. Ειδικά επειδή είχαμε τα πάντα στα χέρια μας”, σχολίασε ο Ζακ ΛεΝτέι στη Mozzart Sport, δεύτερος σκόρερ της Παρτίζαν με 23 πόντους (10 ριμπάουντ), πίσω από τους 26 του Πάντερ.

Ευρωλίγκα: Ποιος είσαι… Μάρκους Χάουαρντ με τους 33 πόντους που “σκότωσαν” την Παρτίζαν; (Video)

Ο Μάρκους Χάουαρντ έβαλε ένα από τα οκτώ του τρίποντα στην εκπνοή και ισοφάρισε το παιχνίδι, διαλύοντας έτσι ό,τι έχτιζε η Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς για 39:59!

Το πλάνο ήταν να κάνουμε φάουλ, αλλά όταν βρίσκεσαι στο παρκέ πολλά συμβαίνουν γρήγορα. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι. Έβαλε (Χάουαρντ) πολλά δύσκολα σουτ, ειδικά το τελευταίο. Θα επαναλάβω όμως πως πρέπει να παίζουμε πιο συγκεντρωμένα.

Οι μικρές λεπτομέρειες κρίνουν ένα παιχνίδι, αλλά πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά στις επόμενες προκλήσεις μας. Πρέπει να ακούμε τον προπονητή μας, να διορθώνουμε τα λάθη. Θα τα αναλύσουμε και θα πάμε στις επόμενες αναμετρήσεις μας που είναι πολλές. Τώρα θα παίξουμε μπροστά στο κοινό μας και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε ώστε να πάρουμε τις νίκες για οποίες όλοι δουλεύουμε”.